Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Wojna cenowa sporo kosztowała Ryanaira

p.r. 29-07-2019, ostatnia aktualizacja 29-07-2019 13:18
źródło: Bloomberg

Największy przewoźnik w Europie poinformował o zmniejszeniu w I kwartale (do 30 czerwca) zysku o 21 procent. Uzasadnił to nadmiarem mocy przewozowych i wojną cenową w Niemczech

Ryanair wypracował ostatecznie 243 mln euro zysku wobec 309 mln rok wcześniej, ale i tak było to więcej od 232 mln, jakie prognozowali analitycy. Linia potwierdziła, że zrealizuje roczne założenia, co wywołało w Dublinie lekką hossę na jej akcje — odnotował Reuter.

Ryanair cierpiał z powodu nadwyżki mocy przewozowych, strajków pilotów, szkodziły mu niepewne plany wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i opóźnienia w dostawach MAXów. W lipcu zmniejszył o połowę plan wzrostu w przyszłym roku z powodu braku nowych boeingów, ale teraz potwierdził prognozę rocznego zysku w wysokości 750-950 mln euro, ze względu na duży popyt na usługi dodatkowe: rezerwowanie miejsc i posiłki na pokładzie.

Przed ogłoszeniem bilansu kwartalnego analitycy zakładali, że roczny zysk przewoźnika wyniesie 832 mln euro.

Prezes Michael O'Leary wyraził na telekonferencji z analitykami zaniepokojenie harmonogramem powrotu MAXów do eksploatacji i dodał, że liczba dostępnych nowych samolotów może zmaleć do zera w 2020 r., co znacząco ograniczy wskaźnik wzrostu. Linia rozmawia z Boeingiem o kompensacie, ale za wcześnie jeszcze mówić, czy będzie to gotówka czy samoloty z rabatem — poinformował dyrektor finansowy Niall Sorohan.

Dodał, że na Wyspach trzeba było oferować ulgowe bilety z powodu niepewności co do brexitu, a w Niemczech doszło do ostrej rywalizacji na ceny. W ostatnich tygodniach pojawiła się groźba nowych strajków pilotów brytyjskich, irlandzkich i personelu pokładowego w Portugalii. Sorohan nie chciał wypowiadać się, czy do nich dojdzie, ale uznał czas głosowania w sprawie strajków za nieco niezwykły ze względu na niepokoje z powodu MAXów i brexitu; linia jest gotowa rozmawiać — powiedział.

„Wyniki kwartalne nie są takie złe, jak można było obawiać się" — napisał w nocie analityk Gerald Khoo z Liberum.

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common