Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Apple MacBook Pro zakazany w samolotach. Może się zapalić

Danuta Walewska 14-08-2019, ostatnia aktualizacja 14-08-2019 14:59
źródło: Bloomberg

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zakazała wnoszenia na pokład i przewożenia w nadawanym bagażu laptopów Apple MacBook Pro. Powodem jest ryzyko zapalenia baterii

Podobny zakaz wprowadziło już kilku przewoźników europejskich, w tym TUI, Thomas Cook, Air Italy i Air Transat. Europejska Agencja Lotnictwa (EASA) już w 2017 roku wydała takie ostrzeżenie. Chodzi o niebezpieczne baterie litowo-jonowe montowane w tym sprzęcie. Zalecono wówczas, że jeśli taki laptop bądź tablet jest przewożony, to nie wolno go włączać podczas trwania lotu. Dotyczy to sprzętu kupionego między wrześniem 2015 a lutym 2017 roku oraz niektórych egzemplarzy wyprodukowanych przed rokiem 2015. Apple ostrzegł właścicieli MacBooków Pro dopiero w czerwcu tego roku.

Rzecznik TUI Group Airlines Aage Daunhaupt ujawnił, że personel naziemny oraz pracownicy pokładu w liniach należących do tej grupy nieustannie informują o zagrożeniu przed startem samolotu, a „zakazane" laptopy nie mają prawa znajdować się ani na pokładzie, ani też w nadanym bagażu.

Apple ze swojej strony informuje, że jest gotowy do wymiany baterii litowo-jonowych na bezpieczniejsze, z którymi można podróżować bez żadnych ograniczeń. MacBook Pro jest popularnym modelem laptopa. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano prawie pół miliona egzemplarzy, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Nie ma jednak informacji, ile takich laptopów znalazło właścicieli w Europie.

MacBook Pro nie jest pierwszym sprzętem elektronicznym zakazanym na pokładach samolotów. W 2016 roku zabroniono wnoszenia do samolotów telefonów komórkowych Samsung 7. FAA uznała również, że tak samo niebezpieczne są niektóre laptopy wyprodukowane przez HP.

Przy tym zagrożenie samozapaleniem się sprzętu wcale nie jest potencjalne, ale całkiem realne. Były już nawet wypadki śmiertelne w następstwie nadmiernego przegrzania baterii. Telefony komórkowe, laptopy i tablety z bateriami jonowo-litowymi już wybuchały na pokładach samolotów, personel został odpowiednio przeszkolony i wiadomo na przykład, że wydobywający się z nich ogień należy gasić wodą.

Przeczytaj więcej o:  apple , faa , laptop

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common