Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Rozmaitości

Rozmaitości

W turystyce można zarobić miliony

Marzena German 31-07-2019, ostatnia aktualizacja 31-07-2019 06:48
Prezes Amadeusa Luis Maroto
Prezes Amadeusa Luis Maroto
źródło: Amadeus

5,6 miliona dolarów zarobił w zeszłym roku prezes Amadeusa. Niewiele, bo 300 tysięcy, mniej wyniosła pensja szefa Grupy TUI

Luis Maroto to najlepiej opłacany prezes w europejskiej branży turystycznej - wynika z analizy portalu branżowego Skift. W zeszłym roku pensja prezesa Amadeusa wyniosła w sumie 5,6 miliona dolarów i była o 5 procent wyższa niż rok wcześniej. 3,4 miliona dolarów zostało wypłacone w postaci akcji, a „tylko" około miliona w formie rzeczywistej pensji. W zeszłym roku wartość Amadeusa została wyceniona na ponad 35 miliardów dolarów, co daje mu pierwsze miejsce na liście najcenniejszych firm turystycznych. Zysk netto tego przedsiębiorstwa wyniósł zarówno w zeszłym roku, jak i przed dwoma laty ponad miliard dolarów.

Drugi na liście znalazł się prezes Grupy TUI Friedrich Joussen. W 2018 roku dostał w sumie 5,3 miliona dolarów, w tym 1,9 miliona w postaci długoletnich opcji na akcje.

Największy, bo 64-procentowy wzrost wynagrodzenia był udziałem prezesa Merlina Entertainments, firmy zarządzającej parkami Legoland, Nicka Varneya. Jego pensja wyniosła łącznie 1,9 miliona dolarów, na które składa się nagroda w postaci akcji oraz bonus w wysokości 402 tysięcy dolarów przyznany pierwszy raz od 2014 roku.

Szef Grupy InterContinental Hotels Keith Barr zarobił natomiast o 43 procent więcej, ale zmiana ta spowodowana jest głównie tym, że 2018 rok był pierwszym, kiedy funkcję tę pełnił przez całe 12 miesięcy. W zeszłorocznym zestawieniu Skiftu pojawiła się kwota, jaką otrzymał za pracę od lipca do grudnia 2017 roku.

Nie wszyscy prezesi mogli cieszyć się wzrostem wynagrodzenia. Prezes Ryanaira Michael O'Leary zrezygnował w zeszłym roku z bonusu z powodu kłopotów, jakie przewoźnik przeżywał jesienią 2017 roku. Wówczas wielu pilotów poszło na zwolnienie chorobowe, co doprowadziło do odwołania 2 tysięcy lotów ze 130 tysięcy zaplanowanych na wrzesień i październik zeszłego roku.

Czytaj też: „Ile zarabiają szefowie internetowych agencji turystycznych? Najlepiej płaci Booking".

Zarobki prezesów europejskich firm turystycznych w 2018 roku (od najwyższych do najniższych):

Luis Maroto, Amadeus, roczna pensja - 5,6 miliona dolarów (plus 5 procent rok do roku), zysk firmy - 1,1 miliarda dolarów (0 procent rok do roku).

Friedrich Joussen, TUI, roczna pensja - 5,3 miliona dolarów (minus 8 procent), zysk firmy - 913 milionów dolarów (plus 8 procent).

Sébastien Bazin, Accor, roczna pensja - 4,6 miliona dolarów (minus 23 procent), zysk firmy - 2,5 miliarda dolarów (plus 370 procent).

Carsten Spohr, Lufthansa, roczna pensja - 4,3 miliona dolarów (minus 9 procent), zysk firmy - 2,4 miliarda dolarów (minus 8 procent).

Keith Barr, InterContinental Hotels, roczna pensja - 3,8 miliona dolarów (plus 43 procent), zysk firmy - 352 miliony dolarów (minus 35 procent).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  turystyka , zarobki

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common