Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Inni przewoźnicy

Promy

W trójmiejskich portach szykuje się rekordowy rok wycieczkowców

Adam Woźniak 09-04-2019, ostatnia aktualizacja 09-04-2019 16:10
źródło: Fotorzepa
autor: Tadeusz Urbaniak

Prawie 70 statków wycieczkowych ma w tym roku wpłynąć do Portu Gdańsk. Pierwszy spodziewany jest w końcu kwietnia

Będzie to 221-metrowy wycieczkowiec Magellan pływający pod banderą Bahamów. Ma ponad 220 metrów długości, a na jego pokładzie przypłynie prawie 1,3 tys. pasażerów, którzy zejdą na ląd, by zwiedzać miasto. - Do Gdańska wpłynie także Viking Jupiter. To najnowsza jednostka we flocie Viking Cruises, oddana do użytku w tym roku - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Turyści do Gdańska przypływają z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii i Francji. W 2018 roku gdański port pobił rekord wizyt wycieczkowców - przy jego nabrzeżach zacumowało 67 statków. W tym roku mają być o dwie jednostki więcej. Na pokładach do dyspozycji pasażerów są m.in. sale kinowe, koncertowe, restauracje, baseny, strefy SPA i sklepy. Największym statkiem będzie ponad 239-metrowa Marina, pływająca pod banderą Wysp Marshalla. 29 kwietnia pojawi się najstarszy, bo zwodowany jeszcze w roku 1948, pływający wycieczkowiec - Astoria. Sezon statków wycieczkowych zakończy się w październiku.

Morski ruch turystyczny stanowi coraz ważniejsze źródło przychodów trójmiejskich portów. Port w Gdańsku miał z tego tytułu w 2017 roku ponad milion złotych przychodu. Ale zyskują także miasta. Dwa lata temu na pokładzie 63 wycieczkowców przypłynęło do Gdańska ponad 31 tysięcy pasażerów. Rok temu przeszło 30 tysięcy. Według danych Cruise Baltic średnio każdy pasażer wydaje na zwiedzanie, transport, pamiątki i inne zakupy w porcie około 80 euro. Można więc policzyć, że w Gdańsku zostawili co najmniej 2,5 mln euro.

Gdańsk inwestuje w obsługę ruchu turystycznego. Zwiększenie liczby przyjmowanych statków w 2017 i 2018 roku to w znacznym stopniu efekt zwiększenia efektywności działań marketingowych i handlowych. Wcześniej do portu wpływało rocznie około 30 statków pasażerskich. Kolejny wzrost ma przynieść m.in. wprowadzenie przez Polską Żeglugę Bałtycką drugiego promu na linii Gdańsk-Nynashamn.

Ruch pasażerski rozwija także Gdynia. W zeszłym roku do tamtejszego portu wpłynęło ponad 50 jednostek wycieczkowych. W tym roku pierwszy statek pojawi się 24 kwietnia - MSC Poesia. A największym tegorocznym statkiem ma być w Gdyni Norwegian Getaway, mierzący 326 metrów.

O ile Gdańsk prowadzi pod względem liczby odwiedzających go jednostek, o tyle Gdynia jest liderem w liczbie obsługiwanych pasażerów. W zeszłym roku na zawijających do gdyńskiego portu statkach było ich około 100 tysięcy. Gdynia chce być w regionie także liderem usług promowych. Nowy terminal ma umożliwić rozwój Autostrady Morskiej Gdynia – Karlskrona.

Przeczytaj więcej o:  gdańsk , gdynia , statek wycieczkowy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common