Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Inni przewoźnicy

Inni przewoźnicy

PKP Intercity: Milion podróżnych z Przemyśla do Kijowa

Kurier PAP 04-07-2019, ostatnia aktualizacja 04-07-2019 11:24

Połączenie, które uruchomiliśmy w 2016 roku, ma wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, pracujących w Polsce Ukraińców i turystów - mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk

Prezes dodał, że od momentu jego uruchomienia, błyskawicznie rośnie liczba podróżnych. - Statystyki są najlepszym dowodem na to, jak bardzo brakowało regularnych pociągów w takiej relacji - powiedział Chraniuk.

Regularne kursy międzynarodowego pociągu na trasie Przemyśl - Kijów - Przemyśl przez Lwów ruszyły pod koniec 2016 roku. W sierpniu następnego roku zdecydowano o uruchomieniu następnej pary pociągów tej relacji, zatrzymujących się dodatkowo w Winnicy, Tarnopolu i mieście Chmielnicki.

Alexandr Krasnoshtan reprezentujący Koleje Ukraińskie zauważył, że korzyści płynące z uruchomienia połączenia odczuwają nie tylko podróżni, którzy przekraczają granicę polsko-ukraińską. - Ogromne zainteresowanie, którym cieszy się pociąg relacji Przemyśl - Kijów przekłada się na mniejszą liczbę samochodów i autobusów oczekujących w kolejkach na granicy. Oznacza to oszczędność czasu dla podróżujących pomiędzy Polską i Ukrainą oraz ma bardzo korzystny wpływ na środowisko naturalne - powiedział.

W 2018 roku pociągi kursujące między Polską a Ukrainą przewiozły ponad 600 tysięcy pasażerów. Według danych PKP Intercity daje to stały wzrost podróżujących o ponad 250 procent rok do roku.

- Milionowy pasażer, którego postanowiliśmy wyróżnić, to dobry prognostyk na przyszłość. Zamierzamy więc dalej rozwijać siatkę międzynarodowych połączeń - dodał prezes PKP Intercity.

Na Mariana Kuca, pochodzącego z Przemyśla pasażera, który zakupił milionowy bilet, czekała niespodzianka przygotowana przez narodowego przewoźnika. Dostał bilet, dzięki któremu przez trzy miesiące będzie mógł podróżować pociągami PKP IC w Polsce.

Na stacji Przemyśl Główny, gdzie uhonorowano rekordowego podróżnego, obecni byli również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz marszałek sejmu Marek Kuchciński.

Szef resortu podkreślił, że połączenie kolejowe z Przemyśla do Kijowa to spełnienie oczekiwań podróżnych. - Zamierzamy nadal rozwijać i utrzymywać międzynarodowe kierunki. Trwają rozmowy z naszymi zagranicznymi sąsiadami o uruchomieniu pociągów do Rygi, Tallina i Bukaresztu. Węgrzy oraz Rumuni, z którymi współpracowalibyśmy w przypadku ostatniego połączenia, są nim żywo zainteresowani - powiedział. Adamczyk dodał, że na inwestycje kolejowe (strukturalne oraz taborowe) przeznaczono 77 miliardów złotych.

Marszałek sejmu zwrócił również uwagę na rosnące zainteresowanie pasażerów przewozami międzynarodowymi. Podkreślił, że niektóre mogą mieć także znaczenie dla rozwoju turystyki.

- Planujemy reaktywację linii kolejowej biegnącej z Malhowic koło Przemyśla do ukraińskiego Chyrowa. Wiązałoby się to z ponownym uruchomieniem kolejowego przejścia granicznego Niżankowice - Malhowice. W perspektywie jest także reaktywacja pociągów na trasie Zagórz - Krościenko - Chyrów - dodał Kuchciński.

Marszałek wspomniał o nowym pomyśle uruchomienia ekspresu z Odessy do Paryża przez Lwów, Przemyśl i Drezno. - Pomysłem zainteresowani są Niemcy, z którymi prowadzimy na ten temat rozmowy - przyznał Kuchciński.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Przeczytaj więcej o:  pkp , PKP Intercity

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common