Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Paryskie zamachy uderzą w Egipt

F.F. 16-11-2015, ostatnia aktualizacja 16-11-2015 06:56
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Jeden zamach można zaliczyć na konto statystyki. Dopiero drugi przynosi trwały uraz u turystów. Na tej zasadzie ucierpiała Tunezja, a po zamachach w Paryżu pewnie straci turystyka Egiptu - uważa ekspert

Ekspert Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData Andrzej Betlej próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak seria piątkowych zamachów w Paryżu, w wyniku której zginęło 129 osób (a w sumie są już 132 ofiary) wpłynie na branżę turystyczną. W dzisiejszym komentarzu dochodzi do wniosku, że o ile jeden zamach w danym miejscu można postrzegać jako w dłuższym okresie statystycznie nieuchronny i strach po nim mija u ludzi stosunkowo szybko, o tyle dwa takie wydarzenia zostawiają w psychice trwalszy uraz. Paryska seria raczej nie zakłóci więc wyjazdów turystów do stolicy Francji na zwiedzanie (np. tzw. popularnych city breaków). Może natomiast zostać odebrana jako kolejny, po zamachu na samolot z rosyjskimi turystami w Szarm el-Szejk (prawdopodobnie islamiści podłożyli bombę w luku bagażowym), przypadek potwierdzający aktywność i skuteczność islamistów z rejonu Bliskiego Wschodu, a więc i Egiptu. Tym samym położy się cieniem na ten kraj i to jego gospodarka turystyczna - konkretnie na Synaju - stanie się bezpośrednią ofiarą wydarzenia odległego o tysiące kilometrów.

Jak pisze Betlej, powołując się na dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego, pierwszy, marcowy zamach odebrał Tunezji niemal połowę turystycznego ruchu z Polski. Ubocznym skutkiem był też spadek ruchu do Egiptu (o 5,6 procent –) i Maroka (o ponad 16 procent), podczas gdy pozostałe kierunki notowały wysokie wzrosty, a zwłaszcza Wyspy Kanaryjskie (licząc razem z ruchem w tanich liniach lotniczych), Portugalia, Włochy, Grecja i Bułgaria.

Spadek w Egipcie był mniejszy niż w Maroku prawdopodobnie dlatego, że w poprzednim kwartale Egipt był na bardzo wysokiej fali (wzrost ponad 30 procent), podczas gdy Maroko wykazywało wzrost jedynie umiarkowany (nieco poniżej 15 procent). Po przeliczeniu okazuje się jednak, że skala utraty dynamiki była w obu wypadkach niemal identyczna i o połowę mniejsza niż w Tunezji – wyjaśnia ekspert.

Kolejny zamach w Tunezji prawie zupełnie wyeliminował ten kraj jako cel turystycznych wyjazdów Polaków, a jego pośredni wpływ na Egipt (wraz z mniej istotnymi wydarzeniami w samym Egipcie) zmniejszył ruch na tym kierunku o połowę – zwraca uwagę Betlej (przypomnijmy, że w czerwcu MSZ ostrzegł Polaków przed podróżowaniem do kurortów nad Morzem Czerwonym, gdzie ich bezpieczeństwo miało być zagrożone).

Wzrost ryzyka szkodzi internetowi

Andrzej Betlej omawia też wyniki finansowe po trzecim kwartale tego roku wiodącego polskiego pośrednika w sprzedaży wycieczek, czyli Travelplanet.pl. Okazują się one zaskakująco niekorzystne. „Po wieloletnim okresie generowania strat, spółka w ubiegłym roku wyszła w końcu na niewielki plus (295 tys. złotych) i wydawało się, że jest to wstęp do okresu generowania zysków. Stało się jednak inaczej. Wynik za III kwartał był wprawdzie dodatni (0,57 mln złotych), ale trzeba pamiętać, że jest to prawdziwy okres żniw w turystyce i zarabiania na resztę roku w tym na z reguły bardzo słaby i stratny IV kwartał. Rezultat jest jednak nie tylko prawie czterokrotnie słabszy niż w roku ubiegłym, ale w zestawieniu z pierwszym i drugim kwartałem daje w sumie 2,2 miliona złotych strat, co jest wynikiem o ponad 3,5 miliona złotych gorszym od tego sprzed roku, gdy zanotowano zysk ponad 1,3 miliona złotych. Daje to spółce ujemną rentowność za trzy kwartały w wysokości prawie minus 9,1 procent".

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  TravelData

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common