Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Ratingi biur podróży 2017 – najlepsze oceny w historii

Andrzej Betlej, Filip Frydrykiewicz 24-04-2017, ostatnia aktualizacja 24-04-2017 09:18

Mimo trudnego początku, zeszły rok wzmocnił branżę turystyki wyjazdowej. Itaka, Wezyr Holidays, Sigma Travel, Funclub, Prima Holiday i Sport Vita zyskały lepsze ratingi, a żadnemu touroperatorowi ocena nie spadła

Przedstawiamy czytelnikom kolejną aktualizację rankingu i ratingów czołowych polskich organizatorów (ostatnia miała miejsce na początku września 2016) przygotowaną na bazie danych z ankiet rozesłanych w przedostatnim tygodniu marca tego roku.

ZOBACZ TABELĘ AKTUALNYCH RATINGÓW

Miniony 2016 rok był dla turystyki rokiem rzadko spotykanej amplitudy koniunktury. Pierwsze półrocze było okresem nienotowanych wcześniej spadków sprzedaży. Wynikały one głównie ze znacznego wzrostu obaw turystów przed zamachami terrorystycznymi. Zmieniło to geografię turystycznych wyjazdów, przesuwając je z popularnych i tanich kierunków południowo-wschodnich na droższe zachodnie.

Niekorzystny wpływ dodatkowo miało natężenie walki politycznej w kraju, której apogeum przypadło na maj 2016 roku, kiedy miały miejsce w Warszawie masowe demonstracje uliczne. Kolejną przyczyny słabszej koniunktury, zwłaszcza na progu wakacji, upatrywać trzeba w mistrzostwach Europy w piłce nożnej Euro 2016 i w zaskoczeniu wywołanym wynikiem referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit).

Zdecydowanie lepsze drugie półrocze

Po bardzo słabym pierwszym półroczu kolejne było już zdecydowanie lepsze. Pozytywny wpływ zaczęły wywierać wypłaty programu socjalnego 500+, wyraźnie uspokoiły się (okres wakacji) nastroje społeczne, minęło też apogeum zamachów terrorystycznych.

W rezultacie udało się odrobić około cztery piąte ubytków w sprzedaży wycieczek i ich liczba spadła na koniec roku do około 1,9 procent, a obroty nawet wzrosły o 2,3 procent. Przyczyną różnicy dynamik był wzrost średnich cen, wynikający w dużej mierze ze spadku udziału w strukturze wyjazdów kierunków tanich (Turcja, Egipt) i wzrostu droższych kierunków zachodnich (Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia).

Jak policzyła Traveldata, w zeszłym roku 32 największe biura podróży w kraju obsłużyły 2 mln klientów, o 1,5 procent więcej niż rok wcześniej. Przychody touroperatorów wyniosły w sumie 5,2 mld złotych (wzrost o 5,4 proc.), a zyski netto 147,7 mln złotych (więcej o 28 proc.). Dzięki temu touroperatorzy odłożyli nieco pieniędzy na gorsze czasy – ich fundusze własne wzrosły do prawie 531mln złotych, czyli o 18,4 procent. Są to wielkości historycznie rekordowe dla branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej w Polsce. To zarazem dobra wiadomość dla klientów biur podróży, bo świadczy o wzmocnieniu i stabilności branży.

Czterej liderzy biorą większość

Niecodzienna sytuacja wynika z biznesowego postępu liderów: Itaki, Rainbow i Grecosa Holiday, do których w dołączył także TUI Poland. Przez te cztery firmy przeszło w zeszłym roku ponad dwie trzecie przychodów całej branży (na tle badanych 32 biur podróży było to 70 procent).

Ogólna poprawa stabilności pozwoliła podnieść sześciu touroperatorom oceny, a dwóm poprawić – perspektywy. Tylko dwóm firmom obniżono perspektywy. Żadna natomiast nie straciła swojego wcześniejszego ratingu.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  7islands , biuro podróży , Coral Travel , Ecco Holidays , Exim Tours , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , rainbow , ranking , rating , TravelData , TUI , Wezyr Holiday

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common