Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Kręci się gospodarka, kręcą się podróże

F.F. 15-05-2017, ostatnia aktualizacja 15-05-2017 01:33
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Najbliższe tygodnie przyniosą dynamiczny wzrost sprzedaży wycieczek w biurach podróży. Korzystna koniunktura powinna utrzymać się 9 - 11 tygodni – uważa ekspert

11,9 procent wzrosła, w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, w pierwszym tygodniu maja sprzedaż wycieczek lotniczych w biurach podróży według danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Choć może się to wydawać nie dużo, warto pamiętać, że mowa o tygodniu, w którym dwa dni, 1 i 3 maja, były dniami wolnymi od pracy, a w niektórych firmach nawet trzy dni, bo pracownicy mieli wolne i 2 maja – zauważa prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej we wstępie do cotygodniowej analizy wydarzeń.

Generalnie wzrost sprzedaży tegorocznego sezonu utrzymuje się więc na poziomie ponad 20 procent.

Temu trendowi – zdaniem eksperta – nie tylko nic nie zagraża, ale wręcz nadchodzące tygodnie powinny przynieść wyraźnie lepszą dynamikę sprzedaży wycieczek. „ jesteśmy [bowiem] w bardzo dobrym dla branży okresie i ponownie wchodzimy w tygodnie dynamicznego wzrostu sprzedaży. Tak korzystna koniunktura powinna utrzymywać się nawet przez 9 - 11 tygodni", czyli do czasu, gdy spadnie dynamika wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych.

Z raportu wynika również, że nadal dobrze sprzedaje się Turcja i Egipt, a niewielkie objawy spowolnienia zaczynają być widoczne jeśli chodzi o Grecję. Ten ostatni kierunek, niezwykle popularny, będzie w najbliższym czasie drożał – przewiduje Betlej. Przyczyna jest prosta – dwa największe biura, Itaka i Grecos Holiday, sprzedały już dużą część swoich ofert.

Następnie Betlej przeprowadza „krótki przegląd zasadniczych czynników kształtujących popyt" w turystyce, do których zalicza wzrost dochodów realnych gospodarstw domowych, optymizm konsumentów i malejące obawy przed terroryzmem.

Wskazuje także na TNS Consumer Index, który osiągnął najwyższą wartość od 9 lat. Przedstawia wykres przebiegu postrzegania przez Polaków perspektyw sytuacji gospodarczej Polski i perspektyw sytuacji finansowej własnych gospodarstw. Jak podkreśla, widać wyraźną cezurę czasową w postaci dojścia do władzy PiS. O ile za poprzedniego rządu ludzie oczekiwali dobrego stanu krajowej gospodarki, o tyle za obecnego jest odwrotnie.

„Warto jednak zauważyć, że od stycznia krzywa niebieska pierwszy raz przewyższyła brązową, choć na bardzo mizernym poziomie" – komentuje dane z wykresu.

Roi się od pozytywnych informacji

Wskazując na wydarzenia, mające pozytywny lub negatywny (plusy i minusy) wpływ na turystykę wyjazdową przypomina, że ostatnio nadeszło wiele dobrych ocen polskiej gospodarki. Zarówno z banków inwestycyjnych, agencji ratingowych (Moody's), czy instytucji międzynarodowych. „Zalewają nas różnorodne pozytywne rewizje wcześniejszych prognoz". W tym w ostatnią środę Komisja Europejska opublikowała nowe prognozy najważniejszych wskaźników gospodarczych dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Odnośnie Polski zawierają one szereg pozytywnych korekt najbardziej istotnych wskaźników gospodarczych, w tym tak ważnego jak przewidywane tempo wzrostu PKB, którego prognozę podniesiono z 3,2 do 3,5 procent. Stawia to Polskę na czwartym miejscu najszybciej rozwijających się państw UE, po Rumunii, Irlandii i Węgrzech.

...
Poprzednia
1 2 3 4
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common