Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Promocja turystyczna

Projekty, które zbliżają sąsiadów

Janina Blikowska 19-06-2017, ostatnia aktualizacja 19-06-2017 17:53

Polscy i słowaccy partnerzy stworzą nowe szlaki rekreacyjne i rowerowe oraz zorganizują warsztaty artystyczne

Podpisano osiem polsko-słowackich umów na realizację transgranicznych mikroprojektów finansowanych z programu Polska–Słowacja 2014–2020. – To bardzo ciekawe i atrakcyjne z punktu widzenia promocji turystyki projekty – uważa Anna Brzechowska-Rębisz, dyrektor biura Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W ramach pierwszego naboru mikroprojektów uruchomionego w połowie ubiegłego roku złożonych zostało 91 wniosków na kwotę prawie 6 mln euro. Ostatecznie do realizacji wybrano 47 wniosków wartych niemal 3 mln euro. Część realizowanych mikroprojektów dotyczy rozwoju turystyki na pograniczu poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

– Tematyka planowanych mikroprojektów jest mocno zróżnicowana i zakłada m.in. budowę lub modernizację szlaków rekreacyjnych i infrastruktury turystycznej, tworzenie nowych i sieciowanie istniejących produktów turystycznych, działania promujące region z wykorzystaniem zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, targi, wydarzenia kulturalne i sportowe, a także działania edukacyjne, których celem jest poprawa jakości kształcenia zawodowego na pograniczu – wylicza Józef Jodłowski, prezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

Rower i ikony

Wśród podpisanych pod koniec maja ośmiu umów jest m.in. mikroprojekt „Szlakiem ikon z Sanoka do Humennego", który będą realizować samorządy obu tych miast. W jego ramach zmodernizowany zostanie szlak rowerowy o długości ponad 150 km. Biegnie on po obu stronach granicy. Poza tym uzupełnione zostaną znaki, tablice kierunkowe i informacyjne o obiektach turystycznych na szlaku. Ma też zostać zorganizowany jarmark promujący dziedzictwo kulturowe Polski i Słowacji oraz wydana mapa uwzględniająca szlak.

– To wyróżniający się projekt. Z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na wizerunek województwa, ale i bezpośrednio na wzmożenie ruchu turystycznego, a biorąc pod uwagę, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się obecnie turystyka rowerowa, co możemy obserwować po liczbie zapytań w punktach informacji turystycznej i zainteresowaniu Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, możemy być pewni, że kolejny atrakcyjny szlak rowerowy stanie się hitem turystycznym – uważa dyrektor Brzechowska-Rębisz

Wokół tańca

Inny mikroprojekt realizuje rzeszowski Młodzieżowy Dom Kultury oraz Miejski Dom Kultury we Vranovie nad Toplou. Ma on wartość prawie 100 tys. euro, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie unijne.

– Mikroprojekt zakłada realizację transgranicznych działań zacieśniających współpracę pomiędzy przygranicznymi rejonami Słowacji i Polski ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego wraz z jego podobieństwami i różnicami – mówi Bogusław Tomczak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Dodaje, że dzięki dotacjom zorganizowane zostaną w Polsce tygodniowe warsztaty artystyczne dla 20-osobowej grupy młodzieży słowackiej, która wspólnie z 20-osobową grupą młodzieży polskiej będzie pracowała nad układem choreograficznym tańców rzeszowskich. Później ta sama młodzież weźmie udział w tygodniowych warsztatach zorganizowanych na Słowacji.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  podkarpacie , słowacja , województwo podkarpackie , współpraca transgraniczna

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common