Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Rozmaitości

Esplanada meczetów na Wzgórzu Świątynnym otwarta

pap 16-07-2017, ostatnia aktualizacja 16-07-2017 18:59

Władze Izraela otworzyły esplanadę meczetów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Dostęp do nich był zablokowany od piątku, czyli od momentu zastrzelenia dwóch policjantów na Wzgórzu Świątynnym

W niedzielę otwarto dwa z dziewięciu wejść. Zainstalowano przy nich wykrywacze metalu, co wywołało protesty przywódców muzułmańskich. Zaapelowali oni do wiernych, aby nie przechodzili przez wejścia wyposażone w wykrywacze; modlitwy odbyły się obok tych urządzeń.

W piątek izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły trzech terrorystów, którzy po wcześniejszym śmiertelnym postrzeleniu dwóch policjantów uciekli do jednego z meczetów. Według służb bezpieczeństwa Izraela byli to arabscy obywatele państwa żydowskiego.

Po ataku izraelskie władze zamknęły ze względów bezpieczeństwa dostęp do administrowanego przez muzułmanów Wzgórza Świątynnego. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zastrzegł, że status quo miejsca "zostanie zachowane". Było to kilka godzin przed piątkowymi modlitwami muzułmanów.

Miejsce nazywane przez żydów Wzgórzem Świątynnym, gdzie stała Świątynia Jerozolimska, dla muzułmanów jest trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie. Stoi na nim muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Terenem administruje Jordania, ale Izrael pełni kontrolę nad dostępem. Zgodnie ze statusem tego miejsca, obowiązującym odkąd w 1967 roku Izrael zajął Jerozolimę Wschodnią, żydzi mają prawo je odwiedzać, ale nie wolno im się tam modlić.

Aby uniknąć eskalacji napięcia premier Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przeprowadzili po piątkowym ataku rozmowę telefoniczną, rzadką od zawieszenia rozmów pokojowych w 2014 roku. Abbas "odrzucił akt przemocy, do której doszło", a Netanjahu "zaapelował o spokój".

Izrael zajął m.in. Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, ze Wzgórzem Świątynnym, podczas wojny sześciodniowej z 1967 roku. Władze izraelskie podkreślają, że Żydzi mieszkają na tych terenach od stuleci, i twierdzą, że ich obecność nie zagraża perspektywie pokoju. Obwiniają Arabów o fiasko wysiłków pokojowych, zarzucając im negowanie historycznych związków Żydów z tymi ziemiami.

Przeczytaj więcej o:  jerozolima , meczet

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common