Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Rekordowy wzrost cen wycieczek

F.F. 17-07-2017, ostatnia aktualizacja 17-07-2017 06:40
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

294 złote – o tyle średnio zdrożały wakacje z biurami podróży w porównaniu z zeszłym rokiem. To rekordowa wartość. Ceny rosną, mimo niskich kosztów paliwa, dolarów i euro – pisze ekspert

Na początku podsumowania zeszłego tygodnia prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej przywołuje wyniki raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystki ze sprzedaży wycieczek w biurach podróży w pierwszym tygodniu lipca. Przyniósł on spadek, w porównaniu z poprzednim rokiem, najważniejszych dla branży wycieczek lotniczych - o 4,3 procent. W efekcie spadł również wskaźnik skumulowanego wzrostu - z 16,8 do 15,5 procent (więcej: "W biurach podróży ceny trzymają się mocno").

Jednocześnie Betlej zauważa, że wyraźnie rośnie popularność wyjazdów do Bułgarii i Albanii, a także do Turcji. „Mniej jednoznaczna jest sytuacja zmian sprzedaży [wyjazdów do] Egiptu i Grecji, natomiast wyraźnie słabszy okres przeżywa Hiszpania". Stąd wyciąga wniosek, że „do energiczniejszych niż dotąd zakupów przystąpili słabiej z reguły sytuowani mieszkańcy tzw. Polski B".

Zdaniem Betleja, ludzi do biur podróży popchnęła także fatalna pogoda nad Bałtykiem na początku wakacji. Chcą oni spędzić urlop na południu Europy, gdzie jest pewność, że będzie ciepło.

Traveldata przygotowała wykres ilustrujący udział rezerwacji na sezon letni.

Z wykresu wynika szybkie tempo zyskiwania pozycji przez Bułgarię (o 0,76 punktu procentowego w ostatnich dwóch tygodniach), która zbliża się już do poziomu ze zdecydowanie najlepszego dla niej lata 2016 roku – wyjaśnia autor. Widać też dużą poprawę pozycji Albanii (o 0,25 punktu procentowego), która jest nawet lepsza niż Bułgarii i przekracza poziom udziału tego kierunku w poprzednim sezonie.

Turcja i Egipt muszą jeszcze poczekać

Sytuacja Turcji i Egiptu nie jest tak pomyślna, ale i tak ich udziały kształtują się sporo korzystniej niż przed rokiem, co oznacza rozpoczęcie odbudowy ich znaczenia na polskim rynku turystyki wyjazdowej – pisze dalej Betlej. Sytuacja wyraźnie wzrastającej popularności tych, na ogół bardzo przystępnych pod względem cen i jednocześnie bardzo dobrych jakościowo, kierunków jest zapowiedzią znaczących zmian w geografii turystycznych wyjazdów Polaków już w sezonie lato 2018 i w sezonach następnych.

I znowu ekspert odwołuje się do wykres. Pokazano na nim przebieg udziałów w polskim rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Pierwszy obszar to kierunki „ekonomiczne", które tradycyjnie oferują bardzo korzystną lub korzystną relację jakości do ceny, ale od czasu do czasu niektóre z nich budzą obawy turystów z powodu wzrastającego ryzyka niebezpiecznych wydarzeń. Traveldata zalicza do nich Turcję, Egipt, Tunezję i Bułgarię (ta ostatnia w tej grupie jest uważana za bezpieczną).

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Exim , Grecos , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , wezyr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common