Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Promocja turystyczna

Krajobraz i ceny wyróżniają Podkarpacie

Katarzyna Wójcik 17-07-2017, ostatnia aktualizacja 17-07-2017 09:58

Podkarpacie stało się modne wśród turystów. Najczęściej odwiedzany jest powiat leski i bieszczadzki. Docierają tu również goście z zagranicy

Choć Podkarpacie wciąż niechętnie odwiedzają turyści zagraniczni, wśród Polaków popularność tego regionu rośnie - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat turystyki w tym regionie.

Jeżeli już ktoś z zagranicy opłaca nocleg na Podkarpaciu, najczęściej przyjeżdża z Ukrainy (34 procent), rzadziej z Niemiec (18 procent). Wśród osób przebywających w turystycznych obiektach noclegowych w 2016 roku zaledwie 12,5 procent (138,6 tys. osób) stanowili turyści zagraniczni, podczas gdy w kraju odsetek ten był niemal dwukrotnie wyższy (21,2 procent). Perspektywy branży turystycznej na Podkarpaciu są jednak dobre.

– W tym roku odnotowaliśmy prawie trzykrotnie więcej zapytań o region niż w pierwszym półroczu 2016 roku – mówi Kamila Miciuła z serwisu rezerwacyjnego Nocowanie.pl.

Wzrastające zainteresowanie pozwoliło nawet podnieść ceny noclegów. – Przykładowo w czerwcu tego roku za nocleg trzeba było zapłacić o 3 procent więcej niż w czerwcu roku 2016 – wyjaśnia Katarzyna Obrochta z Trivago Polska.

Dobrą passę branży turystycznej w województwie podkarpackim potwierdzają dane GUS. W 2016 roku z tamtejszych turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 1,11 mln ludzi, czyli o 13,2 procent więcej niż w roku poprzednim. Najatrakcyjniejszym regionem województwa są oczywiście Bieszczady. W powiatach bieszczadzkim, krośnieńskim, leskim i sanockim zlokalizowana jest niemal połowa turystycznych obiektów noclegowych.

Według raportu ARC Rynek i Opinia, Bieszczady są na czwartym miejscu wśród najmodniejszych kierunków wakacyjnych w kraju. Po Tatrach, Mazurach i kurortach nadmorskich.

– Wśród najpopularniejszych podkarpackich miejscowości są Solina, Polańczyk i Wetlina. Bieszczady są idealne zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy wypoczynek. Bliskość natury, ciekawe trasy turystyczne i malownicze miejsca – to wystarczy, by oderwać się od monotonnej codzienności – zauważa Miciuła.

Bieszczady są oczywiście najbardziej oblegane latem, ale nie tylko. Gości nie brakuje również we wrześniu i październiku. W maju i czerwcu też nie ma tam sezonowego dołka.

Do wyboru Podkarpacia, mimo podwyżek, zachęcają wciąż ceny. – Województwo to znajduje się na siódmym miejscu pod względem średniej ceny za nocleg dla dwóch osób. Droższe noclegi są województwie pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i na Dolnym Śląsku- wylicza Obrochta.

Zagraniczny turysta jest na Podkarpaciu przejazdem, krajowy – zostaje na dłużej niż w innych regionach kraju. W 2016 roku turysta krajowy korzystał średnio z 2,9 noclegu, a turysta zagraniczny z 1,9 noclegu. Te same wskaźniki dla kraju wyniosły 2,7 noclegu w przypadku turystów krajowych i 2,4 noclegu dla turystów zagranicznych.

Podkarpacka baza noclegowa jest raczej kameralna. Na kilometr powierzchni województwa przypadało 1,7 miejsca noclegowego (w Polsce – 2,4). Według raportu GUS obiekty są średniej wielkości – przeciętnie dysponowały 53 miejscami. Średnia dla kraju wynosi zaś 71. Łatwo też znaleźć wolny pokój. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych wciąż jest niski. W 2016 roku wyniósł zaledwie 33,2 procent, a był i tak o półtora punktu procentowego wyższy niż rok wcześniej. Dla porównania – wskaźnik ten dla całego kraju wynosi 38,1 procent.

Przeczytaj więcej o:  Bieszczady , GUS , podkarpacie , turystyka przyjazdowa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common