Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Turystyka potrzebuje wyższych płac

F.F. 11-09-2017, ostatnia aktualizacja 11-09-2017 06:39

Bez podniesienia wynagrodzeń w sferze budżetowej turystyce wyjazdowej grozi wyhamowanie. Czy rząd będzie hojny i podniesie minimalne wynagrodzenie z 2000 do 2400 złotych? Na to liczy ekspert

Ostatni raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przynosi coraz mniej optymistyczne wieści o dynamice sprzedaży imprez lotniczych – zauważa na wstępie komentarza z wydarzeń ostatniego tygodnia prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej. W poprzednim tygodniu była ona na dokładnie tym samym poziomie jak przed rokiem, za to w najnowszym raporcie PZOT odnotował całkiem spory spadek - o 6,2 procent (czytaj też: "Ceny w biurach podróży zanurkowały"). Spowodowało to dalsze obniżenie skumulowanej dynamiki sprzedaży, która spadła poniżej 16 procent (15,97) – relacjonuje ekspert. I zauważa, że według jego wyliczeń, na podstawie innych jeszcze danych, rzeczywisty skumulowany wzrost jest co najmniej o 6 punktów procentowych większy, a sezon obecny jest „historycznie najlepszy dla turystyki wyjazdowej i jej części zorganizowanej".

Niekorzystne są natomiast ostatnie spore wahania popytu na wycieczki – pisze Betlej. Nie należy się jednak temu dziwić, bo już dawno można było przewidzieć, że od lipca popyt będzie spadał „jako wynik schyłkowej już fazy oddziaływania programu Rodzina 500+ i bardzo słabego wzrostu realnych wynagrodzeń w polskiej gospodarce".

Jak pisze autor, na te wahania wpływa też polityka tanich linii lotniczych, które musząc wypełnić zaplanowane samoloty nie wahają się agresywnie obniżać ceny biletów.

Znaczenie tanich linii lotniczych i koncentrowanie się popytu w miesiącach wakacyjnych (efekt 500+) będą czynnikami, które będą determinować coraz silniej popyt (tzw. efekt pęczniejącego kapelusza). Z pewnością będzie to utrudniać działalność organizatorom turystyki – konkluduje ekspert.

Polska nadal czerwoną latarnią

Na koniunkturę w turystyce wyjazdowej w najbliższym i kolejnych sezonach coraz większy wpływ będzie wywierał zasadniczy dla niej czynnik, jakim stają się realne wynagrodzenia. Będzie tak dlatego, że stopniowo będzie spadał wpływ programu 500+, zanikać też będzie pozytywny wpływ spadku bezrobocia.

Dane za lipiec o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw pokazały, ze dynamika wzrostu wynagrodzeń rok do roku spadła osiągając zaledwie 3,14 procent wzrostu, co jest najsłabszym rezultatem od trzech miesięcy (w sierpniu 4,45 procent). To rysuje przed branżą turystyki wyjazdowej „nie tylko incydentalne (jak obecnie), ale fundamentalne perspektywy spowolnienia" – podkreśla ekspert.

Porównania z krajami naszego regionu są o tyle adekwatne, że znajdują się one z grubsza na podobnym poziomie rozwoju co Polska i funkcjonują w mniej więcej podobnych realiach gospodarczych. Porównania z dynamiką wzrostu płac realnych z krajami Europy Zachodniej są wprawdzie dla Polski dużo korzystniejsze (panuje tam pod tym względem w płacach realnych całkowita stagnacja), ale nie jest to żadne pocieszenie – pisze Betlej i prezentuje wykres pokazujący różnice między Polską a krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Wielkości na wykresach mogą się minimalnie różnić od poprzednich, gdyż w Polsce zastąpiono dane o procentowym wzroście wynagrodzeń (często funkcjonują w mediach) danymi o wzroście w złotych, czego konsekwencją jest zmniejszenie możliwych odchyłek dynamiki z 0,05 do 0,01 procent, zaś w niektórych krajach dane wstępne zostały zamienione na ostateczne.

Poprzednia
1 2 3 4
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common