Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

W biurach podróży dalszy ciąg przecen

F.F. 13-09-2017, ostatnia aktualizacja 13-09-2017 08:51

Tygodniowy pobyt w Warnie – 1381 złotych, w Burgas – 1461 złotych, a w Hurghadzie – 1773 złotych. To najniższe średnie ceny z minionego tygodnia

Po ostatnich trzech tygodniach spadków dynamiki wzrostu poniżej zeszłorocznego poziomu pierwszy pełny tydzień września przyniósł ponownie wzrost sprzedaży w biurach podróży. Wyniósł on 11,8 procent. Taką informację przynosi najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki oparty na informacjach z systemu rezerwacyjnego MerlinX*. Okazuje się, że wzrost ten biura podróży zawdzięczają sprzedaży wyjazdów samolotowych. Pozostałe dwa rodzaje imprez – autokarowe i z dojazdem własnym - były w odwrocie, co zresztą o tej porze roku nie powinno dziwić. Koniec sezonu jest już bliski, miejsca na wyjazdach autokarowych już wyprzedane, a oferty w biurach podróży mocno przecenione, nie skłaniają do szukania samych noclegów, bez przejazdu.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

I tak imprez autokarowych w tygodniu od 4 do 10 września sprzedano o 17,8 procent mniej niż przed rokiem, a z dojazdem własnym o 20,6 procent mniej.

Jak pokazuje raport, zmienia się też geografia wyjazdów. Na liście najpopularniejszych wśród turystów krajów znalazły się wprawdzie na czele Grecja, Hiszpania i Turcja, te same co tydzień temu, ale poza pierwszą czwórkę wypadła Bułgaria. Zastąpił ją na tym miejscu Egipt. W drugiej piątce z kolei na dziewiąte miejsce wycofała się Albania. Przed nią znalazły się Włochy, Portugalia i Cypr, a za nią Chorwacja.

Postępowała też późnoletnia przecena. Oddaje to wykres stworzony na podstawie średnich cen wyjazdów zakupionych w biurach podróży. Od drugiej połowy lipca, kiedy były najwyższe, ceny powoli spadają

Na dwadzieścia kierunków odnotowanych przez PZOT jako najpopularniejsze średnia cena czterech plasowała się poniżej 2000 złotych. W tym dwóch nawet poniżej 1500 złotych. Najniższe średnie ceny klienci zapłacili za wypoczynek w: Warnie – 1381 złotych, Burgas – 1461 złotych, Hurghadzie – 1773 złotych, Marsa Alam – 1994 złotych, w Kalabrii (lotnisko Lamezie Terme ) - 2047 złotych, na Korfu – 2088 złotych i na Półwyspie Chalcydyckim lub Riwerze Olimpijskiej (lotnisko w Salonikach) – 2101 złotych. Największe ceny – dodajmy dla równowagi – obowiązywały w minionym tygodniu na wyjazdy na Fuerteventurę - 2865 złotych, Teneryfę - 2833 złotych, Kretę (Chania) - 2702 złotych, Gran Canarię – 2663 złotych i Majorkę – 2447 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 36. tydzień roku, czyli okres od 4 do 10 września 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Przeczytaj więcej o:  Albania , biuro podróży , bułgaria , Burgas , cena , Chorwacja , egipt , grecja , Hiszpania , MerlinX , portugalia , PZOT , sprzedaż , statystyka , turcja , warna , włochy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common