Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Koleje

Pasjonaci reanimują żywieckie pociągi

Katarzyna Koczwara 13-09-2017, ostatnia aktualizacja 13-09-2017 10:47

Na historycznej trasie z Żywca do Suchej Beskidzkiej coraz częściej pojawiają się pociągi. Spora w tym zasługa członków Stowarzyszenia Kolej Beskidzka

Dojazd do większości turystycznych miejscowości – nie tylko podczas niedawno zakończonych wakacji, ale także w weekendy – wymaga sporej cierpliwości. Wszystko przez korki. Tak jest w przypadku podróżowania do Wisły czy Zakopanego. Na poprawę sytuacji wpłynęłyby regularne połączenia kolejowe, o ile czas przejazdu będzie odpowiednio krótki. O remoncie linii Katowice – Wisła można usłyszeć coraz więcej, a część prac już jest realizowana, linia Żywiec – Sucha Beskidzka (będąca częścią szlaku z Katowic do Zakopanego) jeszcze kilka lat temu miała zostać wygaszona.

Udało się ją uratować tylko dzięki determinacji grupy społeczników. O linię, która jest częścią liczącej 768 km dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej i uważana za jedną z piękniejszych na południu Polski, członkowie zawiązanego w 2012 roku Stowarzyszenia Kolej Beskidzka walczą dalej. I to z sukcesami.

Powód do radości

– Udało się osiągnąć naprawdę wiele – nie ma wątpliwości Hubert Maślanka, prezes stowarzyszenia. – Powodem do radości jest powrót pociągów na tory między Żywcem a Suchą Beskidzką po pięciu latach nieobecności, ale nie mniej satysfakcji sprawia nam opracowywana obecnie przez PKP PLK dokumentacja dla przyszłego remontu linii. W kontekście planów wyłączenia linii z eksploatacji, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2012 roku, naprawdę dokonaliśmy prawie niemożliwego. Do tego doraźny remont linii, jaki został wykonany w tym roku, to już naprawdę krok milowy – wylicza Maślanka.

Niedawno stowarzyszenie poinformowało, że PKP IC uwzględniła jeden z ich wniosków i od 9 września przewoźnik uruchomi połączenie relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz. Po drodze pociąg TLK Halny zatrzyma się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu czy Bielsku-Białej.

Skład wyruszy z Bydgoszczy przed godziną 6, a do Zakopanego dotrze na godz. 18.45. W relacji powrotnej pociąg odjedzie z południa Polski o godz. 10.44, aby dotrzeć do Bydgoszczy na godzinę 22.45. Jednocześnie nowo uruchomiony skład PKP InterCity pojedzie trasą przez Żywiec i Suchą Beskidzką, zapewniając turystom dojazd do miejscowości, z których można bezpośrednio wyruszyć na szlak w Beskidy Zachodnie. Poza tym na trasie kursuje weekendowy pociąg PolRegio Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków, a Koleje Śląskie uruchomiły sezonowo połączenie Katowice – Zakopane (to najkrótszy szlak kolejowy łączący te miasta).

– Łącznie z naszej oferty skorzystało ok. 1150 osób. Wynik jest zadowalający, dlatego będziemy rozważać kontynuowanie przejazdów do Zakopanego. Niewykluczone, że w kolejnym roku akcja mogłaby zostać rozszerzona – np. tak, aby możliwe były weekendowe wypady w Tatry przez cały sezon zimowy i letni – poinformował niedawno przewoźnik.

Pociągi wracają na linię

Członkowie stowarzyszenia – pracą merytoryczną zajmują się w nim trzy osoby – swoje obowiązki wykonują społecznie.

– Wielość zadań, z jakimi mamy obecnie do czynienia, niemal każdego dnia powoduje konieczność sporządzania pism, monitów, wysyłania maili, wykonywania telefonów. Kiedyś to policzyliśmy – rocznie wysyłamy ok. stu pism, tyle samo maili, odbywamy kilkadziesiąt spotkań – mówi Piotr Jodłowiec, wiceprezes stowarzyszenia.

– Największą trudnością jest powszechny brak wiedzy dotyczącej współczesnych wyzwań rozwojowych, totalny brak wiary w rozwój kolei i jej znaczenia dla rozwoju turystyki czy ograniczania zanieczyszczenia powietrza, o którym się tak wiele mówi – mówi Marcin Ryś, członek stowarzyszenia.

Trudno czasami przekonać nie tylko mieszkańców, ale i samorządowców. Wśród tych ostatnich są tacy, którzy dostrzegają szanse, jakie daje rozwój kolei, ale nie brakuje też osób, które oficjalnie będąc „za", w nieformalnych rozmowach przyznają, że „ludzie i tak będą jeździć samochodami" albo że „to nie ma sensu".

– Dzisiaj sytuacja wygląda optymistycznie. Na linię powraca coraz więcej pociągów, a niewykluczone, że w kolejnych latach Żywiecczyzna będzie zdecydowanie bardziej dostępna komunikacyjnie – podsumowuje Hubert Maślanka.

Przeczytaj więcej o:  kolej , pociąg , Sucha Beskidzka , żywiec

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common