Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Promocja turystyczna

Marek Migdal: Mówimy tylko o sukcesach

Anna Kłossowska 02-10-2017, ostatnia aktualizacja 02-10-2017 16:06
Od lewej: dyrektor departamentu produktu turystycznego i współpracy regionalnej w POT Jacek Janowski i MArek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Od lewej: dyrektor departamentu produktu turystycznego i współpracy regionalnej w POT Jacek Janowski i MArek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

O Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, sztuce przyjmowania nowych członków do regionalnej organizacji turystycznej i rekordowej w skali kraju liczbie turystów opowiada Marek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej ROT, która obchodzi 15-lecie istnienia

Anna Kłossowska: Piętnaście lat minęło jak jeden dzień i w miniony piątek odbyła się uroczysta gala z tej okazji.

Marek Migdal: Praktycznie to nie piętnaście, ale szesnaście. Bo choć formalnie pierwszą Regionalną Organizacją Turystyczną była organizacja dolnośląska, to została ona założona jako związek gmin. My natomiast powstaliśmy zgodnie z ideą systemu POT - ROT - LOT jako związek stowarzyszeń, liczący wtedy 12 organizacji. Teraz mamy 74 członków, w tym liczną reprezentację LOT-ów, a więc członków zbiorowych.

To bardzo dobry wynik.

Mógłby być znacznie lepszy. W regionalnych organizacjach turystycznych istnieją dwa podejścia do kwestii członkostwa. Jedne organizacje zabiegają o pozyskanie jak największej liczby członków, przyjmując wszelakie przedsiębiorstwa, inne organizacje przyjmują przede wszystkim miasta i gminy, zyskując w ten sposób szybko znaczną liczbę. Będąc człowiekiem, który ten ROT zakładał, a potem pełnił kolejno funkcję wiceprezesa, a teraz prezesa, mam inną filozofię. Uważam, że ROT powinien być federacją lokalnych organizacji turystycznych, a przedsiębiorstwa i gminy działające na poziomie lokalnym powinny się zapisywać do nich.

Ile macie teraz LOT-ów?

Najwięcej w Polsce, bo 26. Po nas drugim w rankingu pod tym względem jest Pomorskie z 24 LOT-ami.

Skoro podsumowujemy okrągłą rocznicę, jaką inwestycję uznaje Pan za najważniejszą?

Bez wątpienia Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Jego liderem, podmiotem, który całość „rozkręcił", była właśnie Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. A wszystko zaczęło się od naszego projektu złożonego do Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka 6.4. Pierwotnie zaprosiliśmy do współpracy przy tym projekcie 12 podmiotów, z których tylko część miała mariny, w większości wymagające inwestycji, szczególnie w infrastrukturę. W rezultacie unowocześniliśmy lub wręcz zbudowaliśmy od nowa 11 marin w 10 lokalizacjach. Takie nowe porty powstały m.in. w Szczecinie na wyspie Grodzkiej, czyli właściwe w sercu miasta, w Dziwnowie, w Kołobrzegu, w Wapnicy czy Kamieniu Pomorskim.

Jaki był koszt przedsięwzięcia?

Całość wyniosła ponad 98 milionów złotych, z czego ponad 35 milionów złotych to dofinansowanie unijne. Ale to nie wszystko, gdyż nasza akcja zapoczątkowała kolejne działania. W efekcie do powstającego już Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego zaczęły dołączać inne gminy, finansujące powstanie kolejnych marin już z innej puli pieniędzy, w tym na przykład z programów RPO i INTERREG. Dziś szlak liczy już ponad 40 marin i dalej się rozwija, również przy wykorzystaniu środków RPO na lata 2014-2020.

Szlak został nagrodzony certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny 2014 roku.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  jubileusz , marek migdal , Pomorze Zachodnie , ROT , zachodniopomorskie , zrot

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common