Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Ratingi 2017 – Liderzy zwiększają przewagę

Andrzej Betlej 12-10-2017, ostatnia aktualizacja 12-10-2017 09:56

Pięć największych biur podróży – Itaka, Rainbow, TUI, Grecos i Wezyr - zwiększa przewagę nad pozostałymi. Należy do nich już ponad 70 procent rynku – opisuje sytuację w turystyce wyjazdowej prezes Traveldaty w podsumowaniu ratingów biur podróży

Przedstawiamy aktualizację rankingu i ratingów czołowych polskich biur podróży. Ostatni raz nasze oceny określone zostały pod koniec kwietnia na bazie informacji z ankiet (czytaj: "Ratingi biur podróży 2017 – najlepsze oceny w historii"). Tym razem zostały one określone na podstawie końcowych sprawozdań finansowych składanych przez biura do Krajowego Rejestru Sądowego.

ZOBACZ PEŁNĄ TABELĘ RANKINGÓW

Przesłane przez organizatorów sprawozdania i inne informacje okazały się zbieżne z dostarczonymi w kwietniu tego roku, a różnice – jeśli wystąpiły – okazały się tak małe, że w żadnym przypadku nie spowodowało to konieczności zmiany oceny ani jej perspektywy.

W tej sytuacji jedyną zmianą w tabeli ratingów jest najświeższa ocena biura podróży Wygoda Travel. Wynika to z faktu, że organizator ten zmienił kalendarzowy rok obrotowy na rok obrotowy kończący się 30 kwietnia i dlatego nie mogła ona jeszcze być uwzględniona w zestawieniu ocen z kwietnia tego roku.

Istotną informacją w tej kwestii jest też to, że w wypadku tego touroperatora zmianie uległy dane ze sprawozdań za poprzedni rok obrotowy (np. wielkość funduszy własnych), co wpłynęło na zmianę (obniżenie) oceny za poprzedni rok obrotowy, jak również wyznaczyły ocenę aktualną na adekwatnie niższym do zmienionej sytuacji poziomie. Ostatecznie aktualna ocena została określona na poziomie BB z perspektywa pozytywną bazującą w dużej mierze na fakcie, że w warunkach ostatniej poprawy wyników sezonu 2016/17 ich powtórzenie w zbliżonej wielkości lub nawet umiarkowanie niższej wielkości w sezonie 2017/18 powinno ze znaczącym prawdopodobieństwem skutkować określeniem nieco lepszej oceny.

Nowe nieco zmienione dane przekazane przy okazji tej aktualizacji, dotyczące funduszy własnych, zysków czy przychodów pozostałych touroperatorów, zostały również wprowadzone do tabeli ratingów, ale są to zmiany o charakterze bardziej technicznym i nie przenoszą się na zmiany w kolumnach ocen i perspektyw w tabeli.

Ten brak istotniejszych zmian świadczy o coraz większej skuteczności procesu kompletowania danych i coraz lepszej ich jakości. To z kolei pokazuje istotny wzrost transparentności branży turystyki wyjazdowej.

Niełatwy rok przyniósł sukces

Miniony 2016 rok był dla turystyki rokiem rzadko spotykanych zwrotów koniunktury. Pierwsze półrocze przyniosło nienotowane nigdy wcześniej spadki sprzedaży, a wynikały one w dużej mierze ze nagłego wzrostu obaw turystów przed wydarzeniami o charakterze terrorystycznym. Zmieniły one geografię turystycznych wyjazdów przesuwając je z popularnych i tanich kierunków wschodnich na droższe zachodnie, co w konsekwencji przyczyniło się do utraty przez branżę części klientów, którzy z przyczyn ekonomicznych nie mogli sobie pozwolić na podwyższone koszty wyjazdów.

Kolejnymi przyczynkami słabszej przedwakacyjnej koniunktury były masowe demonstracje uliczne, głównie w Warszawie, które niekorzystnie promieniowały na cały kraj obniżając w ten sposób nastroje konsumenckie Polaków oraz (zwłaszcza w tzw. Polsce B) negatywne zaskoczenie wywołane rezultatem referendum w Wielkiej Brytanii, a także mistrzostwa Euro 2016

Po bardzo słabym pierwszym półroczu kolejne było już zdecydowanie lepsze i branża przystąpiła do szybkiego niwelowania strat ze słabej pierwszej połowy sezonu, do czego wydatnie przyczyniał się rosnący strumień wypłat w ramach programu Rodzina 500+ oraz fakt, że wpływ terroryzmu minął już swoje apogeum.

W rezultacie tej poprawy udało się odrobić około cztery piąte wcześniejszych ubytków w sprzedaży wycieczek i ich ostateczna liczba spadła o około 1,9 procent, a obroty nawet nieco wzrosły - o 2,3 procent. Lepiej na tle całego rynku wypadły obroty największych organizatorów, ankietowanych przez nas. Odnotowali oni ponad 5-procentową zwyżkę, a liczba sprzedanych przez nich wycieczek wzrosła o 1,5 procent. Jeszcze korzystniejsza była sytuacja jeśli chodzi o ich zysk netto, który wyniósł prawie 148 mln złotych, czyli był większy o 28 procent. Dzięki temu również fundusze własne zostały wzmocnione i wyniosły prawie 531mln złotych, a więc wzrosły o 18,4 procent.

Dobre wyniki większości organizatorów spowodowały, że relacja ich funduszy własnych do wielkości przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych osiągnęła rekordowy poziom 9,6 procent, a w wypadku ankietowanych organizatorów nawet 10,2 procent. Świadczy to o nienotowanym dotychczas wzmocnieniu stabilności branży jako całości. Dla porównania w pamiętnym 2012 roku (czyli po zakończeniu roku 2011) było to zaledwie 1,8 procent.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Coral Travel , Exim Tours , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , rainbow , ranking , rating , TravelData , TUI , Wezyr Holiday

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common