Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Kongres PIT: Turystyka potrzebuje kompleksowego prawa

Filip Frydrykiewicz 27-11-2017, ostatnia aktualizacja 27-11-2017 18:42

Jak najlepsze wdrożenie ustawy o imprezach turystycznych i doprowadzenie do przygotowania nowego, kompleksowego prawa dla polskiej turystyki – to zadania jakie postawili przed swoją organizacją delegaci na Kongres Polskiej Izby Turystyki

W egipskim kurorcie Marsa Alam nad Morzem Czerwonym stu trzydziestu delegatów zakończyło dzisiaj obrady Kongresu Polskiej Izby Turystyki. Spotkanie zbiegło się z uchwaleniem przez Sejm (w piątek, 24 listopada) ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, kluczowego dokumentu, na którym opierać się będzie w najbliższych latach działalność biur podróży i agentów turystycznych, a pośrednio również innych podmiotów (czytaj: "Ustawa o imprezach turystycznych czeka już tylko na podpis prezydenta"). Prawdopodobnie w najbliższych dniach ustawę podpisze prezydent i zostanie ona opublikowana. Powinno się to stać do końca roku – taki wymóg wszystkim państwom członkowskim postawiła Komisja Europejska. Nowa ustawa wejdzie jednak w życie dopiero od 1 lipca przyszłego roku.

Kongres przebiegał pod hasłem "Przełomowe zmiany w prawie turystycznym: wyzwania i problemy".

Jak mówił podczas kongresu prezes PIT Paweł Niewiadomski, nowe prawo, wdrażające zasady ustalone przez Unię Europejską w dyrektywie 2302 z 2015 roku rewolucjonizuje w niektórych aspektach podejście do turystyki wyjazdowej. - Przestajemy być traktowani przedmiotowo, a zaczynamy być postrzegani podmiotowo – wyjaśniał Niewiadomski.

Prezes podkreślał, że w najbliższych miesiącach, nim ustawa wejdzie w życie, PIT powinien skupić się na przygotowaniu swoich członków do wdrożenia nowych przepisów. Muszą oni na przykład napisać sobie nowe wzorce umów, jakie zawierają z klientami i nowe umowy z agentami turystycznymi. Prawnik PIT i jednocześnie pełniący obowiązki przewodniczący komisji turystyki wyjazdowej w PIT Leszek Miłosz, zwrócił uwagę, że pod rządami obowiązującej jeszcze, uchwalonej w 1997 roku, ustawy o usługach turystycznych nie było z tymi wzorcami najlepiej. - Na siedem tysięcy przykładów klauzul zakazanych, jakie znajdują się w wykazie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponad tysiąc dotyczy właśnie ogólnych warunków umowy stosowanych w turystyce - wyjaśniał.

W tej sytuacji kongres zobowiązał władze izby do powołania specjalnego mechanizmu zbierania pytań dotyczących stosowania nowej ustawy i odpowiadania na wątpliwości członków. Władze PIT mają też przeprowadzić szkolenia z nowej ustawy, a także praktyczne warsztaty pisania umów zgodnych z ustawą i innymi przepisami.

Przy okazji akcji informacyjnej, jakiej przeprowadzenie zapowiada Ministerstwo Sportu i Turystyki, wśród klientów biur podróży o przysługujących im nowych prawach i ochronie, PIT zamierza namawiać resort do edukowania przedsiębiorców i pseudo przedsiębiorców, by wskazywać im, że kto się nie podporządkuje nowej ustawie, będzie działać poza prawem i narazi się na sankcje karne. Chodzi o eliminowanie z rynku usług turystycznych podmiotów (np. fundacje, organizacje społeczne, kluby sportowe) już dzisiaj działających, świadomie lub nie, w szarej strefie.

Drugim zadaniem, jakie postawił przed PIT kongres, jest dalsze poszukiwanie rozwiązań prawnych dla całej branży turystycznej. Uchwalenie ustawy o imprezach turystycznych środowisko traktuje bowiem jedynie jako rozwiązanie częściowe i niedoskonałe. Niewiadomski nazwał to wydarzenie tylko pokonaniem pewnego etapu. Nadal jednak izba widzi potrzebę zajęcia się znalezieniem rozwiązań kompleksowych, obejmujących wszystkie dziedziny turystyki (hotelarstwo, usługi przewodnickie, ), a także na nowo regulujących status Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Szczególnie jest to istotne w kontekście nowego podejścia, jakie wobec turystyki deklaruje minister sportu i turystyki Witold Bańka. Podczas niedawnego otwarcia 25. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw w Warszawie podkreślił on, że traktuje turystykę jako ważną gałąź gospodarki.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  egipt , kongres , pit

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common