Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

Filip Frydrykiewicz 29-11-2017, ostatnia aktualizacja 29-11-2017 06:48
Paweł Niewiadomski, prezes PIT, apelował o podmiotowe traktowanie branży turystycznej
Paweł Niewiadomski, prezes PIT, apelował o podmiotowe traktowanie branży turystycznej
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz
Dariusz Rogowski, wiceminister odpowiedzialny za turystykę, deklarował
Dariusz Rogowski, wiceminister odpowiedzialny za turystykę, deklarował "wsłuchiwanie się w głos branży turystycznej"
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

- Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki – z takim przesłaniem wystąpił na Kongresie PIT prezes tej organizacji Paweł Niewiadomski. Chwilę później ogłosił, że taki gospodarz już jest

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, otwierając w poniedziałek jednodniowy kongres, który toczył się w egipskim kurorcie Marsa Alam pod hasłem "Przełomowe zmiany w prawie turystycznym: wyzwania i problemy" ("Kongres PIT: Turystyka potrzebuje kompleksowego prawa"), wygłosił programowe przemówienie, w którym wyliczył najważniejsze bolączki branży turystycznej. Obradom przysłuchiwali się stosunkowo nowy, bo urzędujący od lipca, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dariusz Rogowski, i sprawujący swą funkcję trzy miesiące prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Na wstępie Niewiadomski pochwalił Rogowskiego za daleko idącą otwartość na rozmowę z branżą turystyczną. Jak ujawnił, spotkał się z nim już następnego dnia po jego nominacji (czytaj: "Prezes PIT pierwszym gościem nowego wiceministra"). - Mamy [jako PIT] z ministrem bardzo dobry kontakt, chociaż często się z nim nie zgadzamy i spieramy, ale rozmawiamy otwarcie i merytorycznie. Za to mu dziękuję. Organizacje branżowe są przez ministra wreszcie traktowane zgodnie z ich wkładem pracy, zaangażowaniem i pozycją – mówił Niewiadomski.

Później przeszedł do meritum. - Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki, przez pryzmat przychodu, podatków, szansy jej rozwoju. Zupełnie niedoceniony jest jej wpływ na polską gospodarkę, choćby przez zapewnienie olbrzymiej liczby miejsc pracy i udział w Produkcie Krajowym Brutto – stwierdził.

Biura podróży wysyłają ambasadorów

Po czym skupił się na obronie turystyki wyjazdowej, jako ważnej części przemysłu turystycznego. - To polscy turyści za granicą mogą być ambasadorami marki Polska, promować nasz kraj, wpływać na potrzebę odwiedzenia Polski przez tych, których spotykają na swoich wyjazdach. A Polski turysta jest coraz bardziej świadomy, wymagający i coraz więcej wydaje – wskazał.

Powołując się na dane GUS przypomniał, że w 2016 roku liczba podróży zagranicznych mieszkańców Polski wyniosła 12,8 miliona. Podał też najpopularniejsze kierunki wyjazdów z biurami podróży: Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja, Egipt, Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr. Wymienił też, ile Polacy średnio wydawali podczas ostatnich wakacji w tych biurach na wojaże: w maju było to 2176 złotych, w czerwcu 2522, w lipcu 2814, w sierpniu 2934 złotych.

- Polski turysta najchętniej wyjeżdża na tygodniowe wakacje do hoteli o wysokim standardzie – ciągnął dalej. - Zdecydowanie dominuje opcja all inclusive, którą wybiera prawie trzy czwarte klientów. Najchętniej wypoczywają w hotelach czterogwiazdkowych (43 proc.).

I przekonywał, że „oderwanie turystyki wyjazdowej od turystyki krajowej wydaje się niewłaściwe z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego, kulturowego".

Turystyka międzyresortowa

- Żeby turystyka była traktowana jak dziedzina gospodarki, ktoś powinien być faktycznie odpowiedzialny za jej rozwój. Dziś rozmawiając o rozwoju turystyki z ministrem sportu i turystyki nie mamy płaszczyzny do rozmowy o na przykład o podatkach. A ten bardzo istotny element jest kluczowy dla funkcjonowania większości podmiotów na tym rynku – wyjaśniał.

- Nowa ustawa [o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jaką Sejm uchwalił w piątek przed kongresem, 24 listopada – red.] może nam pomóc wpłynąć na zmniejszenie szarej strefy, bo wielu przedsiębiorców zacznie świadczyć usługi zgodnie z tym prawem. Ale nie wpłynie to na wyeliminowanie szarej strefy wśród tych, którzy prowadzą tę działalność zupełnie poza systemem podatkowym, nie będąc zarejestrowanymi nawet jako przedsiębiorcy. A to przecież olbrzymi problem turystyki – kontynuował.

- Turystyka potrzebuje gospodarza, widzimy już, że ten gospodarz do ministerstwa przyszedł. Ale Ministerstwo Sportu i Turystyki powinno mieć znacznie rozszerzone kompetencje w zakresie zarządzania turystyką i jej rozwojem – mówił Niewiadomski. I, jak wyjaśniał, turystyka to część gospodarki, na którą wpływ mają także inne dziedziny, za które z kolei odpowiadają inne ministerstwa. Wymienił najważniejsze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, bo promuje Polskę za pośrednictwem placówek dyplomatycznych, czy wydaje ostrzeżenia dla turystów, wyjeżdżających z kraju. Jak zaznaczył „te decyzje są często podejmowane niezgodnie z Kodeksem Etyki UNWTO i często mają charakter polityczny, a nie merytoryczny".

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  egipt , kongres , pit , turystyka , ustawa imprezach

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common