Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Rozmaitości

200 milionów złotych na pożyczki dla turystyki

pap 06-12-2017, ostatnia aktualizacja 06-12-2017 08:39

Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy z branży turystycznej z pięciu województw Polski wschodniej mogą ubiegać się o pożyczki w ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia–Turystyka”. W puli jest 200 milionów złotych

Wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona temu projektowi. Wziął w niej udział m.in. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który podkreślił, że turystyka odgrywa coraz wiesza rolę w kształtowaniu światowego PKB. - Obecnie jest na poziomie 9 procent światowego PKB, prognozuje się, że w 2020 r. będzie to już 10 proc. Podobne procesy można zauważyć w Polsce, gdzie obecnie turystyka odpowiada za ok. 6 procent PKB – dodał.

Wiceminister przypomniał, że wspieranie branży turystycznej zostało „mocno zaakcentowane" w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Szczególnie rozwój tej gałęzi przemysłu w Polsce wschodniej i teraz realizujemy ten kierunek – powiedział Hamryszczak.

W jego ocenie ta część kraju ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Jako atuty Polski wschodniej wymienił m.in. jeziora mazurskie, Roztocze, Góry Świętokrzyskie i Bieszczady. Zdaniem Hamryszczaka turystyka może się rozwijać również wokół zabytków architektury i miast takich jak Przemyśl, Łańcut czy Baranów Sandomierski.

- Liczymy mocno, że pożyczki, które oferujemy w ramach tego nowego instrumentu, sięgające do 500 tys. złotych, pozwolą się rozwinąć branży turystycznej w tej części Polski – zaznaczył wiceminister.

Pożyczki są niskooprocentowane, a na preferencyjne warunki mogą liczyć firmy, które działają nie dłużej niż 2 lata (start-upy) i spółki, które wspierają szlak rowerowy Green Velo – nie muszą one wnosić wkładu własnego. Jak dodał Hamryszczak, rządowi bardzo zależy na rozwoju turystyki rowerowej i wykorzystanie do tego szlaku Green Velo.

W ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia–Turystyka" możliwe jest także uzyskanie wsparcia na budowę moteli, hoteli czy wyznaczenie nowych szlaków turystycznych lub parków tematycznych. Można uzyskać dofinansowanie również na promocję rękodzieła czy produktów regionalnych.

Z pieniędzy w ramach projektu: „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka" mogą skorzystać firmy z województwa: podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Dysponentem tych pieniędzy jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który w konkursach wybrał podmioty udzielające pożyczek w regionach. Na Podkarpaciu jest to Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA.

Przeczytaj więcej o:  Green Velo , ministerstwo rozwoju , pożyczka , Przedsiębiorcza Polska wschodnia

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common