Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

W biurach podróży obiecujący start nowego roku

F.F. 09-01-2018, ostatnia aktualizacja 09-01-2018 21:14

Początek roku w biurach podróży zaznaczył się wysokim wzrostem sprzedaży wyjazdów i trochę wyższymi cenami

Zaskakujące wyniki przynosi najnowszy tygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki tworzony na podstawie danych pochodzących z popularnego systemu rezerwacyjnego MerlinX*. Pierwszy tydzień roku miał przynieść nie tylko duży wzrost liczby klientów w biurach podróży, 37,9 procent, ale również miał zdecydować o skokowym wręcz wzroście skumulowanej sprzedaży poszczególnych kierunków.

Najbardziej urosła w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku sprzedaż imprez lotniczych – o 44,2 procent. Dynamika wzrostu sprzedaży wyjazdów autokarowych zaznaczyła się 10,8 procentami. Tylko zainteresowanie klientów wyjazdami z dojazdem własnym zmalało rok do roku – o 3,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Najchętniej turyści wybierali wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii, Włoch, Albanii, Chorwacji, Portugalii i na Cypr. Nic więc się nie zmieniło w odniesieniu do poprzednich tygodni. Może jedynie tyle, że tym razem zabrakło miejsca w pierwszej dziesiątce dla Malty. Na jej miejsce wskoczył Cypr.

Zdziwienie musi budzić nagły skok dynamiki wzrostu niektórych kierunków, jaki dokonał się w ciągu jednego tygodnia. I tak Grecja, która w raporcie z 2 stycznia miała przypisany skumulowany (liczony od początku listopada 2017 r.) wzrost wielkości 2,2 procent, a w raporcie z 9 stycznia ma on już wartość 5,6 procent. Dynamika Egiptu skoczyła ze 117,4 procent do 123,9 procent, Bułgarii z 22,9 do 26 procent, Albanii z 51,8 do 60 procent, a Cypru z 5,1 do 10,9 procent.

Przy tym inne wartości nie wskazują na tak duże zmiany – na przykład skumulowana wartość wzrostu sprzedaży wycieczek wynosiła tydzień wcześniej 29,3 procent, a na koniec ostatniego miesiąca 33 procent. W wypadku imprez lotniczych było to odpowiednio 32,76 procent i 33,78 procent.

PZOT nie komentuje ani nie wyjaśnia zmienionych wartości. Być może w tej sytuacji rację ma prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej, który w poniedziałkowym komentarzu do sytuacji na rynku turystyki wyjazdowej zwrócił uwagę, że „raporty PZOT powinny zostać wstecznie skorygowane". I wyjaśnił: „Zbliżamy się już do okresu , w którym porównania do zeszłorocznych raportów [PZOT] i danych stanie się coraz bardziej wątpliwe, gdyż najprawdopodobniej zawierają one poważne niedociągnięcia. W raporcie 7/2017 przyznano, że we wcześniejszych raportach nie uwzględniono około 22 tysięcy klientów, czego skutkiem było m.in. jednorazowe wsteczne skorygowanie dynamiki imprez lotniczych o + 4,7 procent. Nie poprawiono jednak konkretnych wcześniejszych raportów, co oznacza, że podane w nich dane o ich dynamice wzrostu branży były w nieznanym stopniu zaniżone, a skutek tego jest taki, że obecne najprawdopodobniej są w adekwatnym stopniu zawyżone".

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Albania , biuro podróży , bułgaria , cena , Cypr , egipt , grecja , Hiszpania , malta , MerlinX , PZOT , sprzedaż , statystyka , turcja , włochy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common