Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Rozmaitości

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na ferie?

Agata Łukaszewicz 12-01-2018, ostatnia aktualizacja 12-01-2018 08:09

Policja w każdej chwili może sprawdzić trzeźwość narciarza czy snowboardzisty. Nie musi dojść do wypadku

Zimowe ferie, piękna pogoda i ośnieżone stoki sprzyjają uprawianiu sportów. Co zrobić, by urlop okazał się udany? Dobrze się bawić, pamiętać o przepisach i bezpieczeństwie.

Bez grzańca

Narciarze i snowboardziści, którzy wejdą na stok w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu narkotyków, muszą wiedzieć, że popełniają przestępstwo lub wykroczenie (zależy od spożytych ilości). Grozi za to grzywna od 20 do 5 tysięcy złotych. Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy badanie wykaże zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila. Policja może sprawdzić trzeźwość narciarza czy snowboardzisty w każdej chwili, a nie tylko wtedy, kiedy dojdzie do wypadku. Kiedy zarządzający terenem narciarskim dojrzy pijanego miłośnika białego szaleństwa, może nakazać mu opuszczenie trasy. Najbardziej opornych zmusi do tego policyjny patrol (policjanci od września trenują narciarską formę, by pełnić służbę w takich patrolach). Brawurowa jazda, a o taką nietrudno po wypiciu alkoholu, jest najczęstszą przyczyną groźnych wypadków. Ich poważnym konsekwencjom zapobiec też mają obowiązkowe kaski na głowach dzieci i młodzieży do lat 16. Przypilnować tego mają opiekunowie lub rodzice. Jeśli o to nie zadbają, także zapłacą grzywnę od 20 do 5 tysięcy złotych albo do 500 złotych mandatu. Tak jak sprzęt – narty czy snowboard – wypożyczyć można także kask.

Aby do wypadków dochodziło rzadziej, narciarze i snowboardziści muszą poznać zasady korzystania z wyciągu czy stoku. Każdy bowiem stok i wyciąg rządzi się swoimi prawami (regulamin powinien zostać wywieszony w widocznym dla wszystkich miejscu).

Na wszelki wypadek

Narciarze i snowboardziści, którzy będą świadkami wypadku, muszą natychmiast powiadomić o nim ratowników. Sam zarządzający stokiem każde takie zajście odnotowuje w rejestrze wypadków. Wpisuje do niego dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu i dane ratowników. Informacje te są przechowywane przez dziesięć lat.

Obowiązkiem zarządzających trasami jest także odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie tras, zamknięcie tras zagrożonych zejściem lawiny, objaśnienie zasad korzystania ze szlaków zjazdowych i wyciągów oraz informowanie narciarzy o aktualnych warunkach śniegowych i pogodowych na stoku.

Jeżeli na stoku zrobi się zbyt ciasno, zarządzający musi zatrzymać wyciąg. I nie wolno mu od tego odstąpić nawet wówczas, kiedy wydłuży to kolejki.

Kiedy się okaże, że zbyt dużo narciarzy przebywa na danej nartostradzie (jest to obliczane na podstawie przepustowości wyciągu), właściciel ma dwa wyjścia: albo powiększy obszar trasy narciarskiej, albo zmniejszy przepustowość kolejki wwożącej amatorów białego szaleństwa na górę.

Patrz na kolory

Od końca 2011 r. zniknęły trasy oznaczane do tej pory jako bardzo łatwe, czyli kolorem zielonym. Od tego czasu zaczęły obowiązywać nowe klasyfikacje tras. Podzielone są one na trzy stopnie:

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  alkohol , ferie zimowe , kontrola bezpieczeństwa , nartostrada , narty , policja , wyciąg narciarski , wypadek

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common