Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Novaturas się (prze)ceni(a)

F.F. 05-03-2018, ostatnia aktualizacja 05-03-2018 02:09

Novaturas, litewskie biuro podróży, które zapowiedziało na marzec wejście na warszawską i wileńską giełdę, ma znakomite wyniki, bo działało w warunkach cieplarnianych. Słaba konkurencja innych organizatorów i tanich linii lotniczych pozwalała jej uzyskiwać wysoką marżę – wskazuje ekspert

Wprawdzie ostatni raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki pokazuje wzrost sprzedaży wycieczek w biurach podróży ponad zeszłoroczny wynik (o 26,3 proc., czytaj: "W biurach podróży ceny od Monastyru do Majorki"), ale był to wynik o 8 procent poniżej średniej z tegorocznej sprzedaży i o 20 procent poniżej rekordowej sprzedaży z drugiego tygodnia stycznia – wylicza na początek swojej cotygodniowej informacji z rynku turystyki wyjazdowej prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Wobec ubiegłego roku w najważniejszym dla branży segmencie imprez lotniczych dynamika wzrostu sprzedaży również nieznacznie spadła i wyniosła 29,1 procent (przed tygodniem 29,5 procent), a dynamika dwuletnia wyniosła 41,8 procent, podczas gdy tydzień wcześniej była na poziomie 50,2 procent.

Lekkiego osłabienia optymizmu klientów biur podróży ekspert upatruje w nieco gorszych nastrojach. Ich obniżenie pokazał wskaźnik TNS Consumer Index. „Generalny jego spadek, do którego niewątpliwie przyczyniły się ostatnie burze polityczne nie był duży (z 6,4 do 5,6 punktu), ale (...) wyraźnie ponadprzeciętne osłabienie nastrojów miało miejsce wśród osób w wieku 40+, w środowiskach małych i średnich miast i w rodzinach wielodzietnych (trójka i więcej dzieci). Jednocześnie pogorszyły się przekrojowe oceny perspektyw polskiej gospodarki oraz perspektyw własnych gospodarstw domowych".

Są jednak – zdaniem eksperta - bardzo duże szanse na poprawę optymizmu konsumenckiego, zwłaszcza w środowiskach odgrywających istotną rolę w tzw. Polsce B. Dlaczego trend miałby się odwrócić, autor nie wyjaśnia.

Jak ocenia na podstawie wyników podawanych przez sieć agencyjną Wakacje.pl Betlej, zaawansowanie rezerwacji sezonu zimowego przekroczyło już 87 procent, a sezonu letniego zbliża się do 18 procent. Według jego szacunków liczba rezerwacji wyjazdów lotniczych z biurami podróży sięgnęła do tej pory 845-875 tysięcy.

Opierając się na danych Wakacji.pl Betlej pisze, że dobra koniunktura przekłada się na znacznie większą niż przed rokiem sprzedaż w biurach podróży zimowych wyjazdów do Egiptu. Prawdopodobnie już ponad 2,5-krotnie przekracza ona sprzedaż zeszłoroczną. Traveldata prezentuje w formie wykresu zmiany skumulowanych udziałów najważniejszych kierunków od ostatniego tygodnia września, gdy zaawansowanie sprzedaży zimy było jeszcze na poziomie około 10 procent (lub nieco poniżej) do 25 lutego.

Jak komentuje wykres Betlej, zwracają uwagę spadek udziału podróży do krajów egzotycznych, stagnacja popytu na wyjazdy do Hiszpanii i konsekwentny wzrost sprzedaży wycieczek do Egiptu.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Coral Travel , Grecos Holiday , Itaka , Net Holiday , Novaturas , rainbow , touroperator , TravelData , TUI

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common