Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Novaturas opuszcza cenę

F.F. 08-03-2018, ostatnia aktualizacja 08-03-2018 22:02

Nie 56,11 złotego, ale 44,13 złotego będzie ostatecznie kosztować jedna akcja wchodzącej na warszawską i wileńską giełdę spółki turystycznej z Litwy - Novaturasa

Cena akcji Novaturasa w ofercie publicznej została ustalona na 10,5 euro. Kupujących w Polsce będzie ona kosztować 44,13 złotego - podała spółka. To o 21 procent mniej niż przewidywali początkowo właściciele. Podczas konferencji w Warszawie podawali, że ustalili cenę wstępnie na 56,11 złotego ("Novaturas: Konkurencja nam niestraszna").

Nie sprzedadzą też planowanej puli akcji, czyli 3,9 miliona, co miało stanowić połowę wszystkich akcji, ale jedynie 2,1 miliona, czyli 27 procent. Głównym sprzedającym będzie Central European Tour Operator, podmiot należący do funduszu Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors. W ten sposób łączna wartość oferty publicznej wyniesie 22,1 mln euro (92,9 mln złotych), a kapitalizacja spółki (jeśli policzyć wszystkie akcje według tej ceny) sięgnie wtedy 82  mln euro (344,5 mln złotych).

Jak podaje spółka, inwestorzy indywidualni będą mogli kupić 121 902 akcje, które stanowią 5,8 procent wszystkich akcji oferowanych. Zapisy złożone przez nich zostaną zredukowane o około 40 procent. Oferta będzie przeprowadzana w Polsce, na Litwie i w Estonii.

Akcje będą również oferowane wybranym zagranicznym inwestorom instytucjonalnym. Na koniec zostaną wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Nasdaq w Wilnie. Przewidywany pierwszy dzień notowania akcji na obu giełdach to 21 marca 2018 roku.

Debiut Novaturasa na giełdach dyrektor generalny tej firmy Linas Aldonis nazywa dużym sukcesem. – To pierwsza znacząca oferta publiczna akcji na Litwie od 2010 roku. Jednocześnie pierwsza spółka oferowana inwestorom na trzech rynkach, z notowaniami w Warszawie i Wilnie - mówi, cytowany w komunikacie. - Przeprowadzimy transakcję przy dość napiętej sytuacji na lokalnych i międzynarodowych rynkach kapitałowych. Dzięki obecności na giełdzie spółka stanie się jeszcze wiarygodniejszym partnerem dla klientów i partnerów biznesowych i finansowych. Jestem przekonany, że dzięki naszym osiągnięciom i solidnej komunikacji z rynkiem, pozyskamy w przyszłości kolejnych inwestorów, którzy będą chcieli uczestniczyć w naszym rozwoju - dodaje.

Grupa Novaturas jest największym operatorem turystycznym na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jego zeszłoroczne przychody wyniosły 141 milionów euro, czyli około 600 milionów złotych. Ma ponad 40 procent udziału w rynku zorganizowanych lotów czarterowych w tym regionie. Wśród swoich atutów wymienia silną, rozpoznawalną markę, dużą lojalność klientów i bardzo dobre relacje z agentami turystycznymi, którzy sprzedają jej wycieczki, a także z dostawcami usług.

Jeszcze latem zeszłego roku Enterprise Investors chciał sprzedać swoje akcje liderowi polskiego rynku turystycznego (w zeszłym roku 2,2 miliarda złotych przychodów), Itace. Jednak w listopadzie się wycofał z umowy, ogłosił wtedy, że wybiera sprzedaż przez giełdę.

W lutym tego roku Itaka ogłosiła rozpoczęcie działalności na rynku litewskim pod własną marką ("Itaka: Nie jesteśmy na Litwie nieznani"). Już od sezonu letniego podstawi samoloty czarterowe i będzie zabierać klientów z Wilna do Grecji i Turcji. Jak zapowiada, to dopiero początek szerzej zakrojonych planów. Podobnie drugie duże biuro podróży z Polski, Rainbow, zmierza w te wakacje zabierać turystów z Wilna do Salonik. Te decyzje stworzyły na rynku litewskim nową sytuację - pojawiła się silna konkurencja dla dwóch dominujących tam firm - Novaturasa i Tez Toura. Opisywał tę sytuację analityk rynku turystyki wyjazdowej, prezes Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata, Andrzej Betlej: "Betlej: Novaturas się (prze)ceni(a)".

Przeczytaj więcej o:  giełda , Itaka , litwa , Novaturas

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common