Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Linie lotnicze i lotniska

Nowe kłopoty rosyjskich lotnisk

Danuta Walewska 13-04-2018, ostatnia aktualizacja 13-04-2018 09:28

Podczas mundialu drużyny biorące udział w rozgrywkach będą lądowały na 11 lotniskach na terenie Rosji. Niektóre z portów lotniczych są własnością lub współwłasnością oligarchów, których Amerykanie obłożyli sankcjami

Spośród 11 portów, na których mają lądować zagraniczni zawodnicy, osiem jest własnością firm należących do rosyjskich oligarchów. A skoro sankcje oznaczają także kłopoty dla firm, które współpracują z nimi, to operowanie z tych lotnisk (za co się płaci) może być uznane przez administrację amerykańską za współpracę biznesową. Dla linii lotniczych to poważny problem. Reuter skontaktował się z ośmioma federacjami piłkarskimi, których drużyny mają korzystać z tych portów. Są to m.in. organizacje piłkarskie ze Szwecji, Islandii, Hiszpanii i Polski. Hiszpania odpowiedziała, że te problemy musi rozwiązać FIFA. Wiadomo, że na przykład polska drużyna ma lecieć wyczarterowanym samolotem LOT-u do Soczi, a tam operatorem lotniska jest Basel-Aero, firma należąca do obłożonego sankcjami Olega Dieripaski.

Rzecznik LOT-u Adrian Kubicki powiedział "Rzeczpospolitej", że tej sprawie przyglądają się prawnicy spółki, ale na razie kontrakt obowiązuje. Z kolei Polski Związek Piłki Nożnej powiedział Reuterowi, że lotnisko w Soczi jest najwygodniejsze dla przelotów polskiej drużyny i nie ma zamiaru mieszać sportu z polityką. W Soczi ma być zbazowana także drużyna brazylijska. Drużyny Szwecji i Islandii, które polecą odpowiednio SAS-em i Icelandairem, mają lądować na lotnisku Gelendżyk, które także jest własnością Dieripaski. Rosyjski bank VTB poinformował jednak, że odkupi od niego udziały w tym porcie. Nie wiadomo jednak, czy uda się tę transakcję sfinalizować do początku czerwca, kiedy ma rozpocząć się mundial.

Jeśli Amerykanie uznają, że lądowanie w portach należących do obłożonych sankcjami oligarchów oznacza współpracę z nimi, to kłopoty narażone są również linie, które wylądują w Jekaterynburgu, Samarze, Rostowie nad Donem i w Niżnym Nowogrodzie. Ich właścicielem jest Renova Group, konglomerat należący do również obłożonego sankcjami Wiktora Wekselberga. W Niżnym Nowogrodzie zbazowana jest drużyna Urugwaju, a szwajcarska - tuż koło lotniska w Samarze.

USA i Unia Europejska nałożyły sankcje na Rosję po aneksji Krymu i wspieraniu przez nią promoskiewskich separatystów na Ukrainie. Amerykanie zrobili jednak kolejny krok i w ostatnim tygodniu nałożyli dodatkowe sankcje na rosyjskich oligarchów, właśnie na Dieripaskę i sześciu innych bliskich Kremlowi przedsiębiorców.

W tej sytuacji wyjście jest jedno - jeśli Waszyngton uzna, że lądowanie na lotnisku, które jest własnością obłożonego sankcjami oligarchy, oznacza współpracę biznesową, bo uiszcza się opłaty, lotnisko może z tych opłat zrezygnować. W przeciwnym razie SAS, Latam, LOT, Swiss, Iberia i Icelandair będą miały kłopoty z lataniem do USA.

Przeczytaj więcej o:  futbol , lotnisko , MŚ w piłce nożnej , mundial , rosja , sankcje

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common