Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Największe biura podróży 2017 roku: Itaka, TUI, Rainbow

Filip Frydrykiewicz 16-04-2018, ostatnia aktualizacja 16-04-2018 06:54
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Największe przychody w zeszłym roku miała Itaka, najszybciej rósł TUI, najdynamiczniej klientów przybywało Eximowi, najwięcej pieniędzy zarobił Rainbow, ale największą rentowność uzyskał Grecos

Wiemy już, jak biura podróży radziły sobie w zeszłym roku. Na prośbę serwisu Turystyka.rp.pl podsumowanie ich wyników przygotował Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Na tej podstawie Traveldata określiła też nowe ratingi największych touroperatorów, które będą teraz obowiązywały przez całe wakacje, a być może już do końca roku.

ZOBACZ CAŁY RANKING BIUR PODRÓŻY I ICH RATINGI

Miniony rok był jednym z najlepszych w zorganizowanej turystyce wyjazdowej, a pod względem wartości bezwzględnych najlepszym w historii tej branży. Przychody 30 największych touroperatorów sięgnęły prawie 6,7 miliarda złotych, czyli o 27,7 procent więcej niż rok wcześniej. Nieco mniej, bo o 24,8 procent, wzrosła w tym czasie liczba klientów – w sumie z biurami podróży wyjechało 2,57 miliona ludzi.

Okazało się jednak, że mimo takich świetnych wyników efekt finansowy nie był już tak imponujący – zysk netto największych touroperatorów osiągnął wartość prawie 136 milionów złotych, co oznaczało spadek rok do roku o 3,9 procent. Zarazem fundusze własne – ważny czynnik ekonomiczny, świadczący o stabilności branży i jej poszczególnych przedstawicieli - wzrosły nieproporcjonalnie wysoko, bo aż o 42 procent, i wyniosły 710,6 miliona złotych.

TUI na niskich cenach wjechał na drugie miejsce

Jak wypadły biura podróży w świetle zeszłorocznych wyników? Pod względem przychodów ze sprzedaży usług turystycznych na pierwszym miejscu znalazła się Itaka. Jej obroty wyniosły 2,151 miliarda złotych. Nie jest to zaskakująca wiadomość, gdyż firma z Opola przewodzi rynkowi turystyki wyjazdowej od roku 2009. Tym razem urosła o 20,9 procent. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę jej wielkość - zwracał uwagę prezes Traveldaty Andrzej Betlej - chociaż mniej niż średnia dla całego rynku, którą Traveldata wyliczyła na 27,7 procent.

Na drugim miejscu rankingu – pewna niespodzianka. Potwierdziła się niedawna informacja, że TUI Poland wyprzedził swojego bezpośredniego rywala, biuro Rainbow ("TUI Poland wyprzedził Rainbow"). Przychody jakie uzyskał to 1,377 miliarda złotych. Imponuje dynamiczny wzrost, który pozwolił firmie znaleźć się w takim miejscu – 56,6 procent w skali roku. – TUI zmieniło dość radykalnie strategię – wyjaśniał Betlej. – Można to wiązać z osobą byłego prezesa tej spółki, Marka Andryszaka, który dobrze zna rynek polski. Kiedy był w Polsce musiał się pewnie przebijać ze swoimi ideami (Andryszak mocno promował sprzedaż za pośrednictwem sieci) u swoich zwierzchników w Niemczech. Teraz sam jest takim szefem (Andryszak kieruje od 2017 roku TUI Deutschland – red.) i nie musi się z nikim dogadywać. Od razu są efekty.

- Jak pytam touroperatorów, kto im najbardziej przeszkadza, mówią: „przecież wiadomo kto – TUI" – relacjonował dalej Betlej. – TUI ma bardzo dobrą ofertę w segmencie tanich, trzygwiazdkowych wyjazdów, stąd jego ogromny wzrost. Chociaż ostatnio trochę odpuścili. Natomiast bardzo poprawiła ofertę w tym segmencie Itaka. Również Exim ma dobrą tanią ofertę. Ci dwaj ostatni wyraźnie górują teraz dzięki niskim cenom. Jeśli taka sytuacja potrwa dłużej, to właśnie oni będą mieli największy przyrost w rozpoczynającym się sezonie letnim.

Rainbow, który miał o sto milionów mniejsze przychody, a dokładnie 1,275 miliarda złotych, zajął trzecią lokatę. Jego wzrost był zbliżony do średniej, jaką osiągnął cały rynek i wyniósł 22 procent.

20,9 procent wzrostu pozwoliło Grecosowi Holiday umocnić się na pozycji czwartej, którą firma zajęła w zeszłym roku, wyprzedzając wówczas Corala Travel Wezyr Holidays, z przychodami 494,5 miliona złotych.

Coral Travel Wezyr Holidays nie zmienił pozycji w tabeli, ale wyraźnie odzyskiwał udział w rynku, po tym jak jego interesy ucierpiały w związku z próbą przewrotu politycznego w Turcji w 2016 roku. Turcja to kierunek, w którym założony i prowadzony przez przedsiębiorców tureckich Coral się specjalizuje. Coral miał niezwykle udany sezon, jego przychody wzrosły o 44,7 procent i wyniosły na koniec 2017 roku 395,7 miliona złotych.

Drugą piątkę największych touroperatorów otwiera Neckermann Podróże. Ta firma nie może jednak zaliczyć minionego sezonu do udanych. Jej przychody wzrosły jedynie o 1 procent, a więc dużo poniżej średniej.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , ranking , rating , turystyka wyjazdowa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common