Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Ratingi biur podróży 2018: Dziewięć ocen w górę, trzy w dół

F.F., Andrzej Betlej 16-04-2018, ostatnia aktualizacja 16-04-2018 07:00

Dziewięciu biurom podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata podniósł w tym roku ratingi. Ale tylko jednemu z nich aż o trzy stopnie

Miniony 2017 rok był dla turystyki rokiem wyjątkowo dobrej koniunktury, utożsamianej w branży zwykle z wysoką dynamiką wzrostu obrotów i liczby klientów, popartą satysfakcjonującymi zyskami i rentownością oraz brakiem istotnych problemów lub niewypłacalności organizatorów. Można określić go jako najkorzystniejszy od pamiętnego roku 2008, który owocował szczególnie dynamiką wzrostu, sięgającą prawie 40 procent, co było efektem bardzo korzystnej koniunktury gospodarczej i wyjątkowo silnej złotówki (więcej: "Największe biura podróży 2017 roku: Itaka, TUI, Rainbow").

ZOBACZ CAŁY RANKING 2018

Dobre wyniki, jakie generalnie osiągnęli organizatorzy turystyki w roku 2017 znalazły odbicie w nowych ratingach, które Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata przyznaje im co roku*. Większość firm utrzymała niezmienione oceny, ale spora grupa biur poprawiła notowania. Były też jednak przedsiębiorstwa, którym ostatni sezon przyniósł obniżenie ratingów.

Już dawno nie było w ratingach tylu znaczących zmian. Lepszą ocenę i jednocześnie „perspektywę" (przewidywanie, czy rating firmy w kolejnym roku się zmieni) osiągnęły:

Coral Travel Wezyr Holidays – z B+ na BB+, perspektywa ze stabilnej na pozytywną,

Net Holiday – z B- na BB, perspektywa ze stabilnej na pozytywną,

Exim Tours – z CCC na BB-, perspektywa z nieznanej na pozytywną,

Best Reisen Group – z B+ na BB-, perspektywa z nieznanej na stabilną.

Z tą samą co poprzednio perspektywą, ale z nową, lepszą oceną wyszły po poprzednim sezonie:

Funclub – z A na AA- , perspektywa nadal stabilna,

Sport Vita – z A- na AA-, perspektywa nadal pozytywna,

7islands – z BBB na BBB+, perspektywa nadal stabilna,

Prima Holiday – z CCC+ na B+, perspektywa nadal pozytywna,

Sigma Travel – z B na BB-, perspektywa nadal stabilna.

Dwa biura podróży, Almatur Katowice i Trade & Travel, uzyskały poprawę perspektywy – obie ze stabilnej na pozytywną.

Zmiana sytuacji trzech touroperatorów zostało ocenione negatywnie, ich ratingi uległy w związku z tym obniżeniu. Były to:

Neckermann Podróże – z AA na A+, perspektywa ze stabilnej na pozytywną,

Olimp – z B na B-, perspektywa ze stabilnej na nieznaną,

BUT – z BB+ na BB, perspektywa ta sama, nieznana.

Branżowi liderzy z bliższej perspektywy

Itaka (bez zmiany oceny: AA-). Organizator od 2009 roku jest niekwestionowanym liderem polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Jego udział w łącznych przychodach ze sprzedaży imprez turystycznych dla ankietowanych organizatorów wynosił w roku 2017 ponad 32 procent, a w całej branży około 30 procent.

Średnia dynamika wzrostu przychodów tego touroperatora w latach 2007-2017 wyniosła 22,5 procent, wobec branżowej średniej na poziomie 11 procent. Szczególnie istotne było, że w latach stagnacji w pokryzysowych latach 2009-2016 zwiększył on obroty o 147 procent i był przez te lata główną siłą napędową branży. Szybki rozwój Itaki zawsze szedł w parze z dobrymi wynikami finansowymi, a takie połączenie wśród touroperatorów zdarza się bardzo rzadko.

W minionym roku Itaka zanotowała wzrost przychodów o 20,9 procent do 2,151 miliarda złotych, a liczby klientów o 20,1 procent, do 765 tysięcy osób (dane te dotyczą jedynie działalności Itaki w Polsce, bez wliczania wyników prowadzonego przez Itakę czeskiego Cedoka). Są to wprawdzie wskaźniki nieco niższe niż dla polskiej branży turystyki wyjazdowej ogółem, jednak w minionym roku miała na to wpływ ugruntowana historycznie struktura klientów organizatora, w której duży udział mają klienci premiowi. Ten segment w roku 2017 rósł wyraźnie mniej dynamicznie od segmentu mniej zasobnych klientów, napływających na rynek m.in. na skutek wpływu rządowych programów socjalnych (głównie Rodzina 500+).

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , ranking , rating , turystyka wyjazdowa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common