Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

W biurach podróży Grecja pnie się w górę

F.F. 15-05-2018, ostatnia aktualizacja 15-05-2018 19:40

Już co czwarta wycieczka sprzedana w biurze podróży to wycieczka do Grecji. W ostatnich tygodniach Grecja zdecydowanie umacnia swoją pozycję najważniejszego kierunku w zorganizowanej turystyce wyjazdowej

Ostatni, 19. tydzień tego roku, przyniósł wzrost sprzedaży wyjazdów w biurach podróży o 14,8 procent, porównując z tym samym okresem roku 2017 – pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, stworzony na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX*. Turyści przychodzili do biur głównie po wycieczki samolotowe – ich wzrost wyniósł więcej niż średnia, bo 19,4 procent. Inne imprezy, z dojazdem własnym i autokarowym, znalazły się tym razem pod kreską. Pierwsze zanotowały 23,4 procent mniej rezerwacji, a drugie – 1,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Wzrost rok do roku w jednym tygodniu nie oznaczał jednak, że rosła generalnie sprzedaż, wręcz przeciwnie. Nadwyżka wypracowana wcześniej lekko się skórczyła. O ile tydzień wcześniej miała ona wartość 26,2 procent, a w wypadku wyjazdów lotniczych nawet 29,8 procent, o tyle po ostanim tygodniu jest to już 25,8 i 29,4 procent.

Najchętniej klienci wybierali podróże do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii, Włoch, Albanii, Tunezji, Chorwacji i na Cypr. W tym zestawieniu nie zadziało się ostatnio nic, co by budziło zdziwienie. Zwraca może tylko uwagę, że Tunezja, która wcześniej mocno awansowała, kilka tygodni temu zatrzymała się na miejscu ósmym i tkwi tam jak zaczarowana. Widać trudno jej na tym etapie pokonać mocniejszych zawodników. Jeszcze lepiej widać to w klasyfikacji generalnej (wyniki skumulowane) gdzie okupuje miejsce 9.

To co zwraca natomiast uwagę to marsz Grecji. Zgodnie z najnowszym raportem PZOT Grecja umocniła się na pierwszym miejscu z udziałem 24,8 procent. To oznacza, że już co czwarta wycieczka sprzedana w biurach podróży na rok turystyczny liczony od 1 listopada 2017 roku do 31 października 2018 roku była wycieczką do Grecji. To duże osiągnięcie zważywszy na napór konkurencyjnych ofert kierunków wracających, jak Turcja, Egipt i Tunezja.

Warto prześledzić ten marsz Grecji. W połowie kwietnia (15. tydzień roku) jej wyniki to: 10,9 procent wzrostu w stosunku do stanu sprzed roku i 23,2 procent udziału w rezerwacjach tegorocznych. W kolejnych : 11,3 procent i 23,6 procent, 11,9 procent i 23,8 procent, 12,2 procent i 24,5 procent, 12,9 procent i 24,8 procent.

Jeśli chodzi o średnie ceny, jakie klienci biur podróży płacili w ostatnim tygodniu za wyjazdy, widać że są one niewysokie. Najtaniej można było w zeszłym tygodniu kupić wypoczynek w Turcji na wybrzeżu Morza Egejskiego z wylotem do Izmiru – średnia wyniosła 1809 złotych (co ciekawe nad to samo morze, ale bardziej na południe, czyli do Bodrum, wyjazd kosztował już 2340 złotych). Drugim pod względem kosztu kierunkiem była Hurghada za 2012 złotych, a trzecim Korfu z ceną 2066 złotych. Najwięcej turyści byli skłonni zapłacic za wypoczynek na Fuerteventurze – 3101 złotych.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Albania , biuro podróży , bułgaria , cena , egipt , grecja , Hiszpania , MerlinX , PZOT , sprzedaż , statystyka , Tunezja , turcja , włochy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common