Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Prezes PIT: Ustawa wielu wątpliwości

tur 16-05-2018, ostatnia aktualizacja 16-05-2018 01:06
Paweł Niewiadomski, prezes PIT. Fot. Zbigniew Kaczmarek
Paweł Niewiadomski, prezes PIT. Fot. Zbigniew Kaczmarek
źródło: archiwum prywatne
Fot. Zbigniew Kaczmarek
Fot. Zbigniew Kaczmarek
źródło: archiwum prywatne
Ewa Pawlak-Lewandowska reprezentowała Ministerstwo Sportu i Turystyki. Fot. Zbigniew Kaczmarek
Ewa Pawlak-Lewandowska reprezentowała Ministerstwo Sportu i Turystyki. Fot. Zbigniew Kaczmarek
źródło: archiwum prywatne

Niejasne sformułowania, nieprecyzyjne rozwiązania, słabe mechanizmy kontroli - podczas konferencji zorganizowanej przez Turystyke.rp.pl prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski wypunktował zastrzeżenia branży turystycznej do ustawy o imprezach turystycznych

Podczas konferencji jaką w połowie marca (13 marca, hotel Novotel Warszawa Centrum) zorganizował nasza redakcja, poświęconej nowym ratingom największych biur podróży i omówieniu sytuacji w turystyce wyjazdowej ("Największe biura podróży 2017 roku: Itaka, TUI, Rainbow", "Ratingi biur podróży 2018: Dziewięć ocen w górę, trzy w dół"), jednym z punktów było wystąpienie prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego. PIT zorganizował wcześniej w dużych miastach serię szkoleń dla przedstawicieli branży turystycznej poświęconych uchwalonej pod koniec zeszłego roku ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.

Spotkania PIT-u pokazały, że ustawa wywołuje wiele pytań, na które przeważnie nie ma odpowiedzi. Niewiadomski podczas konferencji podsumował je wszystkie. Krótko odpowiedziała mu też dyrektor departamentu turystyki Ewa Pawlak-Lewandowska. Publikujemy oba wystąpienia. A także, jako uzupełnienie, komunikat rzeczniczki PIT Ewy Kubaczyk z tej konferencji.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki

Czas pracy nad ustawą, jeśli chodzi o PIT, był dość różnie oceniany. Na początku dość krytycznie, ale potem zmieniliśmy ocenę projektu. Dlaczego? Można powiedzieć, że jeśli ktoś przejdzie przez niuanse ustawy, to okaże się, że ten akt legislacyjny może mieć dobry skutek. Z jednej strony dla rynku, bo zrównuje zasady konkurencji, z drugiej zaś dla konsumentów, bo będą oni lepiej chronieni. Niemniej w trakcie dziewięciu zorganizowanych przez PIT spotkań z branżą turystyczną służących szkoleniu z ustawy, pojawiły się różnego rodzaju wątpliwości. Nie są to zresztą tylko wątpliwości przedsiębiorców, ale także wątpliwości przedstawicieli urzędów marszałkowskich. To nas szczególnie niepokoi, bo urzędy marszałkowskie w świetle ustawy są organami kontrolującymi przedsiębiorców.

Zgłaszane wątpliwości można podzielić na kilka grup, przede wszystkim chodzi o interpretację przepisów ustawy. Są wśród nich wręcz kardynalne pytania, na które wcześniej Izba zwracała uwagę.

Zacznijmy od tego: Jak w nowej ustawie regulowane są relacje między organizatorami turystyki, kiedy jeden z nich kupuje usługę od drugiego. Czy ta relacja jest chroniona ustawą? Obecnie nie jest, o czym nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, przez co dochodzi do podwójnego płacenia składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, co nie jest uzasadnione.

Warto o tym mówić, ponieważ w obecnych przepisach nie ma możliwości zwrócenia przez TFG przedsiębiorcy nadpłaconej składki. To jest dość istotne, żeby tworzyć przepisy precyzyjne, żeby nie budziły żadnych wątpliwości. Tymczasem myślę, że przy tych nowych przepisach wątpliwości istnieją. To jest zasadniczy temat. Poruszaliśmy go na posiedzeniu zarządu Europejskiego Związku Biur Podróży ECTAA i w żadnym kraju UE nie dochodzi do takich interpretacji, które pojawiają się w Polsce, że relacje między touroperatorami miałyby być chronione. Tak naprawdę musimy się zastanowić z jakiego powodu miałyby być one chronione. To ma niesamowite, zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o organizatorów turystyki, zarówno w relacjach w Polsce, jak i w wypadku organizatorów turystyki przyjazdowej, którzy mają liczne relacje z touroperatorami z innych krajów. Z jakiego powodu miałaby być ta relacja chroniona, kiedy ten powiedzmy niemiecki organizator, który wysyła do Polski turystów i tak jest w Niemczech zabezpieczony, trudno tutaj powiedzieć.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , impreza turystyczna , pit , ustawa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common