Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Hotele

Madryt ma dość Airbnb. Wprowadza zakaz w historycznym centrum

ula 16-05-2018, ostatnia aktualizacja 16-05-2018 08:59

Władze miejskie stolicy Hiszpanii przygotowują nowe regulacje krótkoterminowego wynajmu mieszkań. Społeczność ma dość tłumów turystów i rosnących czynszów

Airbnb.com to platforma społecznościowa, która działa na zasadzie udostępniania przez właścicieli swoich domów, mieszkań i pokojów pod wynajem. Mieszkańcy Madrytu skarzą się, że turystów jest za dużo i na dodatek podnoszą drastycznie czynsze w historycznym centrum miasta - informuje thelocal.es.

Manuela Carmena, alkad Madrytu (odpowiednik burmistrza) zapowiada, że nowe prawo ma zapobiec sytuacji, iż całe domy "zamienią się w lokale dla turystów". Regulacje o różnym stopniu restrykcyjności zostaną wprowadzone w pięciu centralnych dzielnicach miasta: Malasana, Chueca, Sol, La Latina i Lavapies. Mają powstać trzy strefy. Zmiany mają dotyczyć 95 procent tego typu działających już lokali.

Poza hotelami, prywatne mieszkania nie będą mogły być wynajmowane krótkookresowo turystom przez więcej niż 90 dni w roku. W centrum będą one musiały mieć oddzielne wejścia, tak by nie przeszkadzać mieszkańcom domu.

Madryt to kolejne miasto, które przeciwstawia się  portalom typu Airbnb. Wcześniej Walencja wprowadziła restrykcyjne regulacje, a stolica Majorki - Palma w ogóle zakazała niekoncesjonowanego wynajmu krótkoterminowego. Turyści będą mogli wypożyczyć pokoje w domach jednorodzinnych. Budynki te nie powinny jednak znajdować się w pobliżu lotniska, a także w tak zwanych strefach rozwoju gospodarczego. Według szacunków władz miejskich spośród 11 tysięcy mieszkań udostępnianych wczasowiczom w stolicy Majorki zaledwie 5 procent było oficjalnie zarejestrowanych jako miejsce pobytu turystycznego.

Także Barcelona walczy z portalami takimi jak Airbnb - wprowadza zakazy i kary finansowe za niekoncesjonowany wynajem mieszkań.

 

Europejskie miasta walczą z dzikim wynajmem mieszkań

W czerwcu 2016 roku sąd administracyjny podtrzymał w Berlinie zakaz krótkoterminowego wynajmu prywatnych mieszkań turystom. Mieszkańcy stolicy Niemiec skarżą się, że portale takie jak Airbnb podnoszą czynsze i źle wpływają na miejskie środowisko. W Berlinie turysta może wynająć najwyżej jeden pokój. Za złamanie zakazu grozi grzywna do 100 tysięcy euro.

Podobnie Paryż nie patrzy przychylnym okiem na wynajem krótkoterminowy. Władze stolicy Francji wprowadziły podatek turystyczny i ograniczenia uderzające w właścicieli wielu nieruchomości. Zezwoliły na udostępnianie lokali turystom na 120 dni w roku – ale pod warunkiem, że przez resztę roku mieszkają w nich zwykli lokatorzy.

Właściciele wynajmowanych lokali muszą się też zarejestrować na specjalnej stronie internetowej. Dzięki temu władze miasta będą miały pełną kontrolę nad wynajmowanymi kwaterami. Nie wszyscy się jednak do tego zastosowali i w pierwszej połowie 2017 roku kary nałożono na 31 właścicieli 128 mieszkań, co w sumie dało 615 tysięcy euro.

Przeczytaj więcej o:  Airbnb , Madryd

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common