Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Kultura

Zofia Hertz: Dobry duch „Kultury”

Łukasz Lubański 19-06-2018, ostatnia aktualizacja 19-06-2018 19:45
1910–2003
źródło: Archiwum Kultury
1910–2003

Dokładnie 15 lat temu, 20 czerwca 2003 r., w podparyskim Maisons-Laffitte zmarła Zofia Hertz, najbliższa współpracowniczka Jerzego Giedroycia, a po jego śmierci dyrektor Instytutu Literackiego w Paryżu.

Z wykształcenia była prawnikiem. 
W czerwcu 1940 r. we Lwowie została aresztowana razem z mężem, Zygmuntem Hertzem; oboje trafili na zsyłkę do łagru w Maryjskiej ASRS, gdzie przez 14 miesięcy pracowali przy wyrębie lasu. Z niewoli wydostali się na mocy układu Sikorski-Majski; wycieńczeni dotarli do Buzułuku, gdzie w latach 1941–1942 mieściła się siedziba dowództwa i sztabu formującej się w ZSRS Armii Polskiej gen. Władysława Andersa.

Rzeczpospolita
Formularz otrzymania bezpłatnego dostepu do Pakietu Standard dla prenumeratorów wydania papierowego
Prenumeratorom "Rzeczpospolitej" przysługuje prawo bezpłatnego dostępu do Pakietu Standard. W tym celu proszę o uzupełnienie poniższej rejestracji.
-
Dodawanie kolejnych użytkowników
(adresów e-mail) odbywa się po zalogowaniu
w "Twoje konto/Zarządzanie usługami".
od do
Klikając opcję "Uzyskaj dostęp", przyjmujesz: Regulamin korzystania z serwisów Rzeczpospolitej
* Pole obowiązkowe
** Pole obowiązkowe tylko w przypadku gdy prenumeratorem jest firma/instytucja
*
Oświadczam, że wyżej podane dane są prawdziwe i jako prenumerator przysługuje mi prawo darmowego dostępu do Pakietu Standard. Jednocześnie w przypadku uzyskania dostępu do Pakietu w sposób nieuprawniony tj. bez wykupienia aktualnej prenumeraty wydania papierowego „Rzeczpospolitej”, zgadzam się na obciążenie mnie kwotą 990zł (promocyjna cena rocznego dostępu do Pakietu Standard).
To pole jest wymagane
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia marketingu towarów i usług Presspublica. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
To pole jest wymagane
*
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51 (dalej: Presspublica) moich danych osobowych w celu prowadzenia przez Presspublica marketingu towarów i usług osób trzecich. Oświadczam, że zostałem poinformowany, iż administratorem moich danych osobowych będzie Presspublica, przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, a podanie danych osobowych jest dobrowolne.
To pole jest wymagane
*
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Presspublica sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Prostej 51, informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Presspublica sp. z o.o. informacji handlowych na podany wyżej adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
Zaznaczaczając tę opcję prosimy również o zaznaczenie jednej z powyższych 
To pole jest wymagane
Dodatkowe informacje 22 46 30 066

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common