Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Hotele

Jak budować hotel, to najlepiej w Polsce

Adam Roguski 07-07-2018, ostatnia aktualizacja 07-07-2018 09:49

Polska jest najatrakcyjniejszym miejscem do inwestowania w hotele w Europie Środkowo–Wschodniej – wynika z badania firmy CBRE

W rankingu obejmującym cały Stary Kontynent awansowaliśmy o jedno oczko, na dziewiątą pozycję. W pierwszej trójce są Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.

W zeszłym roku wartość inwestycji w nieruchomości hotelowe nad Wisłą wyniosła 350 mln euro, czyli 1,53 mld złotych.

CBRE przeprowadziło swoje badanie pytając 340 inwestorów z całego świata. 90 procent respondentów wskazało, że zamierza w tym roku zainwestować w hotel, połowa planuje wydać więcej niż rok wcześniej. Inwestycjami interesują się głównie firmy prywatne (28 proc. respondentów), a także fundusze (23 proc.) i osoby indywidualne lub spółki rodzinne. Inwestorzy oczekują wyższej stopy zwrotu niż w przypadku innych klas nieruchomości.

Duży popyt przekłada się na ceny – 32 procent pytanych (wzrost o 13 pkt procentowych wobec badania sprzed roku) wskazało, że wysoka cena aktywów jest główną barierą.

Regionalny lider

– Polska jest coraz atrakcyjniejszym kierunkiem dla inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swojego kapitału w hotele – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE. – Co prawda przed nami są takie kraje jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Włochy, ale warto zwrócić uwagę, że Polska została wskazana jako pierwsze najatrakcyjniejsze miejsce do inwestycji hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tuż za nami znalazły się Czechy. To oznacza, że w tej części Europy jesteśmy krajem pierwszego wyboru dla tych, którzy są zdecydowani wejść w hotelowy biznes.

Skąd tak duże zainteresowanie? – Po pierwsze, popyt jest pochodną ogólnego trendu, zgodnie z którym inwestorzy coraz częściej patrzą na Polskę, jeśli szukają ciekawych inwestycji – czy to hotelowych, czy handlowych lub magazynowych. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku łączna wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła ponad 5 mld euro. Wstępne wyniki za I połowę 2018 r. również wyglądają bardzo dobrze. Jeśli zatem w kolejnych kwartałach taka dynamika się utrzyma, cały 2018 r. zapowiada się obiecująco – wskazuje Felicki. – Po drugie, duże znaczenie ma dynamiczny rozwój polskiego rynku hotelowego. Buduje się coraz więcej obiektów hotelowych dostępnych dla inwestorów, pojawiają się nowi operatorzy, którzy chcą otworzyć nowy obiekt w Polsce. Rynek jest bardziej płynny, a to przyciąga inwestorów – wyjaśnia.

Zdaniem eksperta dodatkowo – z uwagi na cykl rynkowy i utrzymujące się małe stopy procentowe – inwestorzy mają sporo gotówki do wydania na obiekty komercyjne, w tym w hotele.

– W wypadku hoteli, największe zainteresowanie obserwujemy ze strony zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Jeśli chodzi o rodzaj hoteli, który najbardziej interesuje inwestorów, to śmiało możemy wskazać na obiekty trzygwiazdkowe. Tych powstaje najwięcej w związku z największym popytem klientów na takie noclegi – mówi Felicki.

Warszawa pozostaje najważniejszym miastem, jeśli chodzi o zainteresowanie inwestorów, jednak na celowniku są też Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź czy Poznań.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  hotel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common