Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Promocja turystyczna

Polskę i Słowację zbliżą wspólne inwestycje turystyczne

Kurier PAP 09-07-2018, ostatnia aktualizacja 09-07-2018 22:40
W Bieszczadach powstanie 60-kilometrowy szlak rowerowy
W Bieszczadach powstanie 60-kilometrowy szlak rowerowy
źródło: archiwum prywatne
autor: Andrzej Bida

Ponad 600 kilometrów szlaków rekreacyjnych i kilkanaście atrakcji, jak tężnie solankowe w Rabce-Zdroju czy 28-kilometrowy odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo - przybędą na polsko-słowackim pograniczu

Te ustalenia to efekt obrad Komitetu Monitorującego Program Interreg Polska-Słowacja, który zdecydował o dofinansowaniu 13 projektów. Prawie 24 mln euro na te cele pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W realizację projektów zaangażowanych jest 49 partnerów z Polski i Słowacji. W większości są to samorządy (miasta, gminy, powiaty pogranicza) lub ich stowarzyszenia, a także muzea, leśnictwa, organizacje turystyczne, organizacja kościelna, park narodowy, uniwersytet.

„Góry bez granic" to projekt, który ma być realizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Krakowie w partnerstwie ze słowacką organizacją Klub Słowackich Turystów. Projekt tworzy nową ofertę turystyki aktywnej, która zintegruje w jedną sieć ponad 450 km szlaków pieszych biegnących wzdłuż całej granicy polsko-słowackiej. Atrakcją szlaku będą zamontowane liny asekuracyjne dla miłośników wspinaczki górskiej.

Inny dofinansowany projekt, „Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady", ma być tworzony przez Powiat Leski w partnerstwie ze słowackim leśnictwem z Ulič. W jego wyniku zostanie wytyczony i oznakowany ok. 60-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez województwo podkarpackie i Kraj Preszowski. Będą to głównie leśne ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe. Dokładna mapa ścieżek będzie dostępna poprzez bezpłatną aplikację na smartfony z możliwością skanowania kodów QR lokalizujących miejsce pobytu rowerzysty.

„Otwieramy wrota Karpat" to propozycja dla turystów zainteresowanych atrakcjami Pogórza Karpackiego. Jego inicjatorem jest Powiat Bieszczadzki i będzie zrealizowany we współpracy z Miastami Medzilaborce i Giraltovce oraz Gminą Zagórz. Odnowione zostaną zaniedbane obiekty dziedzictwa kulturowego, w których będą się później odbywały imprezy kulturalne. W Ustrzykach Dolnych, wokół starej rafinerii odnowiona zostanie przestrzeń na potrzeby Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Powstanie mini skansen kolejowy w Zagórzu. W Medzilaborcach będzie utworzone Muzeum I Wojny Światowej. Po stronie słowackiej w Giraltovcach powstanie Dom Słowacko-Polski. Wszystkie te miejscowości łączy trasa kolejowa.

Tatrzański Park Narodowy, razem z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz Miastem Poprad, będzie realizować projekt „Człowiek w Tatrach – Tatry w człowieku". Powstaną otwarte muzea taternictwa i narciarstwa, przy czym zbiory i pamiątki na temat dziedzictwa Tatr będą dostępne zarówno na miejscu, jak i wirtualnie. Na specjalnej stronie internetowej będzie można udać się na wirtualne spacery po wybranych trasach turystycznych oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i ochrony przyrody w górach. Będzie można dowiedzieć się, jak tworzyć małe trasy turystyczne, narciarskie, wspinaczkowe. W tym celu powstaną przewodniki Wirtualny Taternik i Wirtualny Narciarz. Będą także organizowane działania edukacyjne i kulturalno-przyrodnicze.

Znany już mieszkańcom i turystom polsko-słowackiego pogranicza projekt „Szlak wokół Tatr" (prowadzony w kilku etapach od 2015 roku) zyska dodatkowych 28 km nowych tras. To pozwoli na zamknięcie 250-kilometrowej pętli tras narciarskich, rowerowych i biegowych, biegnących wokół Tatr. Poszczególne odcinki prowadzą do różnych miejsc i śladów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza. Powstaną dodatkowe strefy wypoczynku dla rowerzystów, zlokalizowane w sąsiedztwie ciekawych miejsc i atrakcji przyrodniczych, jak np. rezerwat Bór, czy jezioro w Krauszowie. Projekt ten prowadzi Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tatry we współpracy z polskimi i słowackimi gminami, przez których tereny biegną ścieżki Szlaku wokół Tatr.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, szansę na realizację ma kolejnych 17 projektów z listy rezerwowej, których wsparcie będzie możliwe po zatwierdzeniu zmian w programie Interreg przez Komisję Europejską.

Przeczytaj więcej o:  EuroVelo , Polska , słowacja , szlak turystyczny , turystyka

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common