Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Gwarancje nie zdrożeją

reg 11-07-2018, ostatnia aktualizacja 11-07-2018 09:56
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Ubezpieczyciele udzielający gwarancji touroperatorom deklarują, że nie podniosą cen, mimo że przepisy nakładają na nich nowe obowiązki

Z początkiem lipca weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która nakłada na podmioty udzielające zabezpieczeń, czyli zakłady ubezpieczeń i banki obowiązek przyjmowania zgłoszeń od klientów niewypłacalnych biur podróży o zwrot pieniędzy wpłaconych na niezrealizowaną wycieczkę. - To oznacza, że niezależnie od formy zabezpieczenia (gwarancja czy umowa ubezpieczenia), udzielający zabezpieczenia będzie prowadzić postępowanie „likwidacyjne" - tłumaczy Renata Orzechowska, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Do tej pory to marszałkowie województw uzgadniali z firmą, która wystawiała gwarancję upadłemu organizatorowi, kto będzie przyjmował od podróżnych wnioski w sprawie zwrotu pieniędzy od poszkodowanych klientów. Zwykle byli to sami marszałkowie. Kiedy upada przedsiębiorca turystyczny liczba poszkodowanych może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy (przypadek Sky Clubu, spółki Triady). Marszałkowie przeprowadzali też wstępną weryfikację, choćby formalną, tych wniosków, po czym przekazywali je ubezpieczycielom (gwarantom). Ci weryfikowali zasadność roszczeń i wypłacali poszkodowanym pieniądze. Obsłużenie dużej liczby wniosków to duże wyzwanie organizacyjne dla ubezpieczycieli.

Jeszcze podczas prac nad ustawą ubezpieczyciele - gwarancje biurom podróży mogą jeszcze wystawiać banki, ale robią to niezwykle rzadko, ponad 90 procent zabezpieczeń wystawianych polskiej branży turystycznej to gwarancje ubezpieczeniowe - wskazywali, że nowe prawo zmusza ich nie tylko do zorganizowania całego procesu wypłacania odszkodowań, ale też tak konstruuje cały mechanizm, że może się w skrajnym wypadku  okazać, że ubezpieczyciel powinien wypłacić więcej pieniędzy niż przewiduje gwarancja. - Udzielający zabezpieczeń będzie musiał obsługiwać roszczenia klientów również po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej - zwraca uwagę Orzechowska.

Tymczasem w warunkach wolnorynkowych co do zasady odpowiedzialność ubezpieczyciela i gwaranta ustaje w takiej sytuacji. - To może spowodować całkowite wycofanie się banków z udzielania gwarancji – mówi Orzechowska. A to by oznaczało, że cała odpowiedzialność za wydawanie gwarancji touroperatorom (bez niej nie można dostać pozwolenia na działanie na rynku turystycznym) spadnie na firmy ubezpieczeniowe.

Nowa ustaw rozszerza też krąg zobowiązanych do posiadania zabezpieczenia na wypadek swojej niewypłacalności o podmioty ułatwiające nabywanie powiązanych usług turystycznych. Podmioty te to portale internetowe lub agenci turystyczni, za pośrednictwem których klient kupuje powiązane usługi turystyczne - najczęściej bilety lotnicze i noclegi. Jeśli firmy te splajtują, poszkodowani turyści będą mogli żądać oddania im wpłaconych  pieniędzy z gwarancji.

Ubezpieczyciele ostrzą sobie zęby na nowych klientów. Jak na etapie przygotowywania ustawy szacowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, może ich być nawet 2 tysiące. - Nasza oferta gwarancyjna jest dopasowana do potrzeb zarówno organizatorów turystyki, jaki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych – zapewnia wicedyrektor Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Gwarancji TU Europa Janusz Molus.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Axa , biuro podróży , gwarancja , TU Europa , ubezpieczenie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common