Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Rozmaitości

O krok od zniesienia wiz do USA dla Polaków

Jędrzej Bielecki 08-10-2018, ostatnia aktualizacja 08-10-2018 09:08
źródło: Bloomberg

Swoboda podróżowania Polaków do Ameryki zależy od ledwie paru tysięcy odmów w minionym roku fiskalnym

Warunkiem przystąpienia do amerykańskiego programu bezwizowego (visa waiver) jest ograniczenie negatywnych decyzji w sprawie wjazdu do USA poniżej 3 proc. Dane o tym, czy to się udało w zakończonym 30 września okresie rozliczeniowym, poznamy w listopadzie.

– Nieoficjalnie wiemy, że od 1 października 2017 r. do końca lipca ten wskaźnik wahał się między 3 i 4 proc. Jeśli istotnie spadł w sierpniu i wrześniu, możemy liczyć na zniesienie wiz w tym roku. Jeśli nie, to z pewnością stanie się to za rok – mówi „Rzeczpospolitej" Adrian Kubicki, rzecznik LOT.

Polskie Linie Lotnicze zainicjowały akcję przekonywania Polaków do prawidłowego składania wniosków wizowych, do której przyłączyło się 300 firm, w tym tacy potentaci, jak biuro podróży Rainbow czy emitent kart kredytowych MasterCard. Podobna mobilizacja w przeszłości pozwoliła wejść do programu visa waiver m.in. Korei Południowej i Czechom. W minionym roku rozliczeniowym po wizę do konsulatów USA w Warszawie i Krakowie wystąpiło ok. 140 tys. osób, aż o jedną czwartą więcej niż w ub.r. To zasadniczy powód, dla którego odsetek odmów, który jeszcze w roku fiskalnym 2017 wynosił 5,92 proc., zasadniczo spadł.

Przez lata statystyki psuł w szczególności konsulat w stolicy Małopolski, bo tu składali podanie o prawo do wjazdu do USA szukający pracy mieszkańcy Podhala. Ale to już przeszłość. Blisko 30 lat od upadku komunizmu praca za oceanem jest dla Polaków mało opłacalna.

Statystyki psują Polacy na Wyspach

Liczbę odmów podbijają za to Polacy, którzy wyemigrowali do Europy Zachodniej, ale tu nie mogli ułożyć sobie życia i chcą jechać dalej. Dotyczy do szczególnie odmów przez amerykańskich konsulów w Londynie i Edynburgu – tu jedna piąta podań polskich emigrantów jest odrzucana. Amerykanie sumują wyniki według narodowości, a nie miejsca złożenia aplikacji.

Polska, razem z Rumunią, Bułgarią, Chorwacją i Cyprem, jest ostatnim krajem Unii, który nie jest objęty ruchem bezwizowym. Dla państwa, które tak mocno stawia na relacje z Ameryką, to poważny problem polityczny. Dlatego tę kwestię Andrzej Duda podjął podczas rozmów z Donaldem Trumpem we wrześniu w Białym Domu.

List do Trumpa

– Bardzo wyraźnie powiedziałem, że to jest upokarzające dla nas, że jako sojusznicy Stanów Zjednoczonych musimy cały czas występować o wizy. Nasi żołnierze stają ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w Iraku i w Afganistanie i jesteśmy cały czas razem, a jesteśmy jednym z tych krajów, którą muszą aplikować o wizy, mimo że ten procent odmów jest naprawdę już niski – mówił w minionym tygodniu w wywiadzie dla „Super Expressu" polski prezydent.

List w tej sprawie do Donalda Trumpa przekazali na ręce Georgette Mosbacher przedstawiciele koalicji firm wspierających zniesienie wiz. A ambasador, która od dziesięcioleci utrzymuje kontakt z Trumpem, obiecała pomoc.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  usa , wiza

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common