Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Kiedy tanie linie hamują, touroperatorzy zyskują

F.F. 09-10-2018, ostatnia aktualizacja 09-10-2018 06:56
Grecja pod koniec sezonu traci udziały w całości wyjazdów
Grecja pod koniec sezonu traci udziały w całości wyjazdów
źródło: Bloomberg

Tanie linie lotnicze wyrzuciły niektóre kierunki z zimowej siatki połączeń realizowanych z Polski. To okazja dla biur podróży – dostaną w prezencie więcej klientów. Pytanie tylko, jak długo to potrwa – pisze ekspert

Choć ostatni raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z ostatniego tygodnia września przyniósł informację, że sprzedaż w biurach podróży nadal była duża, to pamiętając, że punktem odniesienia jest ten sam tydzień zeszłego roku kiedy sprzedaż znacznie spadła (rok do roku), trzeba ocenić, że obniżyła się też roczna dynamika sprzedaży – zwraca uwagę prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej rozpoczynając cotygodniową analizę sytuacji w turystyce wyjazdowej. Dla najważniejszych z punktu widzenia touroperatorów imprez lotniczych wyniosła ona 23,4 procent, podczas gdy tydzień wcześniej było to 38,8 procent, a dwa tygodnie wcześniej 48,5 procent - dodaje.

I jak pisze, w tej sytuacji obniżyła się też dynamika w ujęciu dwuletnim, która tym razem wyniosła i tak bardzo wysokie 60,5 procent. Po 13 tygodniach dużego marazmu (tygodnie 22 – 34 tego roku), od ostatniego tygodnia sierpnia pozostaje sprzedaż silnie rośnie.

Dane o wzroście sprzedaży wycieczek w okresie dwuletnim nadal są imponujące, ale nie jest to jeszcze koniec bardzo pozytywnych wyników. Są one bowiem skutkiem kilku czynników, w tym tendencji do wydłużania sezonu turystycznego, co powoduje, że korzystna sprzedaż odnoszona jest do bardzo małych jej wolumenów lub nawet zupełnego jej braku (na niektórych kierunkach) w przeszłości – wyjaśnia ekspert.

Zapowiada, że od tej pory zamierza przedstawiać na zmianę ocenę sezonów zimowego (zima 2018/2019) i letniego (lato 2019). Przedmiotem analiz w tym pierwszym będzie pierwszy tydzień zimowych ferii, m.in. dla województwa mazowieckiego, czyli od 28 stycznia - 3 lutego 2019 roku. Już w tym tygodniu robi to pierwszy raz w dalszej części materiału – sygnalizuje.

Sezony zimowy i letni – dwa teatry

Kolejny raz autor nawiązuje do kłopotów organizatorów turystyki z dużą nadwyżką ofert wyjazdów, co jest według wielu touroperatorów wynikiem agresywnej polityki zdobywania rynku przez spółkę TUI. Nadpodaż powoduje obniżanie cen kosztem zarobku. W tej sytuacji „rysuje się na razie bardzo ciekawy obraz dwóch całkowicie odmiennych sytuacji". Jeśli chodzi o sezon zimowy TUI „jest biznesowo niemal całkowicie wycofany i mało widoczny (poza niektórymi mniejszymi kierunkami, o czym w drugiej części materiału), za to w ofertach sezonu letniego na razie bardzo ofensywny i to nie tylko w odniesieniu do analogicznego okresu first minute w sezonie ubiegłym, ale też w relacji z okresem stricte przedwakacyjnym".

Tanie linie oddają część rynku

Sprawdza się przewidywanie Traveldaty wyrażane od wakacji zeszłego roku, że nastąpi istotne spowolnienie ekspansji tanich linii lotniczych w Polsce – pisze dalej Betlej. Zasadniczą przyczyną były ich deklaracje zainteresowania wzrostem w niektórych krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. „Zamiary te zbiegły się w czasie z bankructwami linii Air Berlin i dużej czarterowej linii brytyjskiej Monarch, co wytworzyło atrakcyjną lukę biznesową do zagospodarowania. Dodatkowo pojawiły się niespotykane wcześniej w takiej skali kłopoty z brakiem pilotów, a później z protestami załóg (Ryanair)". W tej sytuacji tempo ekspansji tanich linii w Polsce nie tylko osłabło, ale nawet zaczęły one wycinać ze swoich rozkładów lotów niektóre połączenia. Na razie dotyczy to sezonu zimowego, ale całkiem możliwe, że obejmie również program letni (pierwsze anonsy cięć już są) – opisuje ekspert.

Relatywnie więcej rejsów wycofuje na razie Wizz Air (Wyspy Kanaryjskie, Włochy, Portugalia), ale redukcje siatki widoczne są też w Ryanairze (Wyspy Kanaryjskie, Ateny).

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Coral Travel , ecco holiday , Exim Tours , Grecos Holiday , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , TUI

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common