Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Betlej: Kiedy tanie linie hamują, touroperatorzy zyskują

F.F. 09-10-2018, ostatnia aktualizacja 09-10-2018 06:56
Grecja pod koniec sezonu traci udziały w całości wyjazdów
Grecja pod koniec sezonu traci udziały w całości wyjazdów
źródło: Bloomberg

Jak ocenia autor analizy, ta sytuacja stanowi dodatkowe źródło niepewności dla touroperatorów, „którzy z jednej strony będą zapewne bardzo konserwatywnie planować podaż miejsc czarterowych (na 2019 rok – red.), a z drugiej strony otrzymać mogą – niejako w prezencie - dodatkowy strumień klientów", z których zrezygnowały tanie linie. Trzeba jednak pamiętać, że może to być jedynie chwilowa sytuacja, bo tanie linie potrafią szybko powoływać do życia nowe połączenia.

Turcja triumfuje

Na podstawie danych sieci agencyjnej Wakacje.pl Betlej sporządził wykresy zmian zainteresowania klientów biur podróży poszczególnymi kierunkami wyjazdów.

Na pierwszym wykresie – wyjaśnia Betlej - widać bardzo dobrą i właściwie nieprzerwaną pomajówkową passę Grecji, której katalizatorem był w dużej mierze stosunkowo słaby okres dla Turcji, Egiptu i Tunezji związany z relatywnie mniej korzystnymi cenami i odczuwalnymi niedomaganiami popytu powiązanymi z kwestią mistrzostw świata w piłce nożnej, dość ważnych dla mieszkańców Polski B.

W związku ze zbliżaniem się końca sezonu letniego w Grecji, znaczenia nabierają Turcja, Egipt i Hiszpania. Ta ostatnia zastąpi niebawem Turcję w roli jednego z liderów wzrostów, jako że razem z Egiptem stanowią parę bardzo istotnych kierunków całorocznych.

Autor przedstawia zestawienie zmian wielkości udziałów w rynku najważniejszych kierunków w ostatnim tygodniu.

Turcja: wzrost o 0,89 procent. W ostatnim tygodniu kierunek ten ponownie odnotował bardzo znaczny wzrost tempa sprzedaży, który można łączyć z końcem sezonu na istotnych kierunkach konkurencyjnych, jak Bułgaria i Albania.

Egipt: wzrost o 0,18 procent. W nadchodzących tygodniach udział Egiptu jako istotnego kierunku zimowego powinien się utrwalić, także wobec zanikania ofert większości głównych kierunków konkurencyjnych.

Hiszpania: bez zmian. Jako istotny kierunek zimowy ma Hiszpania w kolejnych tygodniach duże szanse rosnąć, ale prawdopodobnie mniej dynamicznie niż Egipt.

Tunezja: spadek o 0,03 procent. W wypadku Tunezji zapanowała stagnacja. Tendencja ta może się utrzymać w związku z częściowo kończącą się sprzedażą Tunezji, z której w ofercie pozostaje jedynie Dżerba – ocenia ekspert.

Albania: spadek o 0,16 procent. „Otwartą kwestią pozostaje pytanie na jakim poziomie będzie udział Albanii po zakończeniu sezonu letniego, czyli w końcu października".

Bułgaria: spadek o 0,3 procent. Sytuacja podobna do Albanii. Koniec sprzedaży powoduje, że kierunek jest skazany obecnie na dalszy spadek znaczenia. Pozostaje pytanie jaki udział w rynku wyjazdów letnich uzyska Bułgaria na koniec sezonu.

Grecja: spadek o 0,54 procent. Przez wiele tygodni zainteresowanie Grecją było pochodną relatywnie niskich cen wyjazdów. Taki stan trwał do momentu, gdy dało o sobie znać wyczerpywanie się ofert na obecny sezon letni. W kolejnych tygodniach października z tego samego względu udziały rynkowe Grecji powinny się nadal obniżać.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Coral Travel , ecco holiday , Exim Tours , Grecos Holiday , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , TUI

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common