Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Hotele

Grecja - rejestrowanie wynajmu krótkoterminowego opłacalne

Marzena German 02-12-2018, ostatnia aktualizacja 02-12-2018 06:48
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Wprowadzenie rejestru mieszkań wynajmowanych na krótki czas opłacało się - twierdzi grecki Urząd do spraw Przychodów Publicznych - bo dzięki temu zyskuje się dane i zarabia pieniądze

Grecki Urząd do spraw Przychodów Publicznych (AADE) wprowadził na początku tego roku obowiązek elektronicznego rejestrowania mieszkań i innych obiektów wynajmowanych turystom w systemie krótkoterminowym. Z pierwszego podsumowania wynika, że decyzja się opłacała – system nie tylko dostarcza danych, ale jest też źródłem dodatkowych pieniędzy do budżetu.

Jak informuje AADE, na który powołuje się portal Greek Travel Pages, dzięki międzynarodowym umowom z firmami obsługującymi płatności zagraniczne, otrzymuje od nich dane Greków, którzy wynajmują lokale na krótki czas przez platformy internetowe. Obejmują one wszystkie dane podatnika, w tym NIP i jego przychody z tytułu tej działalności.

Czytaj też: "Rynek najmu krótkotrwałego sam się nie ureguluje".

Do opłacenia pobytu zamawianego przez internet najczęściej wykorzystywane są karty kredytowe. Podczas gdy trzy lata temu zarejestrowano tysiąc transakcji na łączną kwotę 250 tysięcy euro, to w 2017 roku było ich już 34 tysiące i opiewały na 9,5 miliona euro. AADE porównuje teraz te dane z deklaracjami podatkowymi właścicieli lokali i jednocześnie sprawdza, czy wynajmujący stosują się do nowych przepisów regulujących wynajem krótkoterminowy.

W początkach tego roku Komisja Europejska wezwała Airbnb do przedstawienia propozycji rozwiązań, które będą zgodne z warunkami i polityką cenową Unii Europejskiej. Firma zadeklarowała między innymi, że będzie współpracować z władzami Grecji, aby wszyscy, którzy wynajmują mieszkania przez portal, rejestrowali się w systemie AADE.

Przeczytaj więcej o:  grecja , sharing economy , wynajem krótkoterminowy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common