Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Linie lotnicze i lotniska

Ryanair odmawia wypłacenia odszkodowań. Stanie przed sądem

alpo 05-12-2018, ostatnia aktualizacja 05-12-2018 14:51

Ryanair odmawia wypłacenia odszkodowań tysiącom pasażerów poszkodowanych przez ostatnie strajki. Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego wytoczył przewoźnikowi sprawę sądową

Z powodu tegorocznych strajków pracowników pokładowych i pilotów Ryanair, irlandzki przewoźnik został zmuszony odwołać mnóstwo lotów. Najbardziej ucierpieli pasażerowie, którzy mieli zaplanowane podróże w końcówce lipca i września. Wielu z nich musiało zmagać się ze sporymi opóźnieniami bądź nie doczekało się w ogóle wylotu. Naturalnie w takiej sytuacji zgłosili się do przewoźnika po należne im odszkodowanie.

Czytaj także: "Odszkodowania lotnicze, czyli jak przewoźnicy kołują pasażerów".

Mnóstwo pasażerów spotkało się jednak z odmową. Jak podaje brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) cytowany przez BBC, sytuacja ta przytrafiła się tysiącom Brytyjczyków. Tani przewoźnik odmawia im wypłaty odszkodowania, argumentując, że strajki były „nadzwyczajnymi okolicznościami", a w przypadku tych wypłata odszkodowań nie obowiązuje.

Czytaj: "Kolejny skandal Ryanaira. Wypłacił odszkodowania w nieważnych czekach".

Zdaniem CAA Ryanair łamie tym samo unijne prawo, które wyraźnie mówi, że strajków nie można zaliczać do sytuacji nadzwyczajnych spowodowanych siłą wyższą, taką jak trudne warunki pogodowe. Pasażerom więc powinno przysługiwać odszkodowanie za opóźnione bądź odwołane loty. Urząd zamierza więc wystąpić na drogę sądową i domagać się należnego zadośćuczynienia dla poszkodowanych podróżników.

To oznaczałoby jeszcze większe straty dla Ryanaira, którego zyski już i tak spadły na łeb na szyję po wakacyjnych strajkach. Irlandzki przewoźnik zajmuje w tym roku niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby odwołanych lub opóźnionych lotów ze wszystkich linii lotniczych. Jak wynika z danych Alternative Dispute Resolution (ADR), do Ryanaira spłynęło aż 30 proc. wszystkich wniosków o przyznanie odszkodowania złożonych przez pasażerów lotniczych. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2018 roku przewoźnik otrzymał ich 6653, ale uznanych zostało zaledwie 1347 wniosków.

Przeczytaj więcej o:  odszkodowanie , pasażer , ryanair

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common