Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Linie lotnicze i lotniska

Radom - lotnisko napędzi gospodarkę miasta

Anna Cieślak-Wróblewska 11-02-2019, ostatnia aktualizacja 11-02-2019 12:28
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
źródło: materiały prasowe

Decyzja rządu o przejęciu naszego lotniska i chęć budowy dużego portu regionalnego bardzo nas ucieszyła. To może być motor napędzający wzrost gospodarczy miasta 
– mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia

Ostry spór polityczny na szczeblu krajowym mocno przenosi się do Radomia...

Radosław Witkowski: Rzeczywiście. Pokazała to ostatnia kampania wyborcza, która bardziej przypominała kampanię krajową niż samorządową. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Radom dwukrotnie, był u nas też prezes Jarosław Kaczyński i chyba na palcach jednej ręki można by wyliczyć ministrów rządu, którzy nie odwiedzili Radomia i nie składali jakichś obietnic, popierając mojego kontrkandydata z PiS, wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Jednak każda partia, każdy komitet wyborczy i każdy kandydat bierze udział w wyborach, by je wygrać, więc trudno dziwić się ostrym starciom.

Dlaczego Radom jest taki ważny dla PiS?

Myślę, że to wynika z kontekstu historycznego. Radom był jedynym większym miastem, 
w którym rządził PiS, gdy w latach 2006–2014 prezydentem był Andrzej Kosztowniak. 
Nie licząc Warszawy oczywiście i trzyletnich rządów Lecha Kaczyńskiego, ale to zupełnie inny poziom. W Radomiu PiS regularnie wygrywa wybory parlamentarne, ma tu stabilny, silny elektorat. Może więc z kalkulacji arytmetycznych wynikało, że powinien wygrać.

PiS wygrał, jeśli chodzi o radę miasta, gdzie ma 16 głosów. Pana komitet Koalicja na rzecz Zmian tylko 11.

Takie różnice wynikają przede wszystkim z przeliczania wyników wyborów metodą d'Hondta. Jeśli jednak chodzi o wyniki czysto matematyczne, to te różnice nie były tak duże, zaledwie 3 procent głosów.

Ale czy da się prowadzić własną politykę przy takim układzie sił w radzie?

To, że PiS będzie miał większość wiadomo było już po pierwszej turze wyborów. I mając tego świadomość, mieszkańcy w drugiej turze obdarzyli mnie zaufaniem. 
Takie decyzje wyborców odczytuję jako jasny przekaz zich strony – chcemy, żebyście się dogadali. Moje działania muszą więc być realizacją 
mojej wizji rozwoju miasta, ale we współpracy, w porozumieniu z klubem PiS i wszystkimi radnymi. Podczas kampanii po drugiej stronie też zresztą padały ciekawe propozycje i myślę, że mieszkańcy chcieli po prostu tego, co najlepsze dla miasta.

Jakie pana zdaniem są przyczyny, że Radom – piękne, duże miasto z ogromnym wydawałoby się potencjałem, jeszcze nie doszedł do siebie po transformacji pod względem rozwoju gospodarczego?

W tej chwili radomska gospodarka rozwija się bardzo szybko. Pozyskujemy nowych inwestorów zewnętrznych, ale także – co napawa mnie szczególną dumą – rozwijają się nasi rodzimi przedsiębiorcy, którzy zaczynali jeszcze w latach 90. Budują nowe zakłady, nowe biurowce, wchodzą na zagraniczne rynki, zatrudniają ludzi. Dzieje się naprawdę wiele.

Spotykając się z mieszkańcami, słyszę o jednym problemie – już nie chodzi o brak pracy, ale o wysokość zarobków. Chcielibyśmy mieć takie stawki jak w Warszawie, by praca była lepiej płatna, i to w tej chwili jest największe wyzwanie, przed jakim stoimy. Ze strony przedsiębiorców słyszę z kolei, że brakuje wykwalifikowanej kadry. Dlatego prowadzimy różne projekty we współpracy z firmami, między innymi w ramach kształcenia dualnego.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  lotnisko , PPL , radom

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common