Linie lotnicze i lotniska
Radom - lotnisko napędzi gospodarkę miasta
To niejedyna pana wpadka w poprzedniej kadencji. Wojewoda rozpoczął procedurę zawieszenia pana mandatu prezydenta w związku z członkostwem w radzie nadzorczej spółki z udziałem Skarbu Państwa. To wpłynęło na pana wynik w wyborach?
Jeśli chodzi o sprawę wygaszania mandatu, to nie zakończyła się ona żadnymi ostatecznymi rozstrzygnięciami i nie ma swojej kontynuacji w obecnej kadencji. Zresztą uważam, że w ogóle jej wszczęcie nie było do końca sprawiedliwe. Znam przypadki innych samorządowców, którzy też mieli jakieś niedopatrzenie w papierach, ale ze względu na ich opcję polityczną wojewoda nic z tym nie robił. Zresztą zobaczymy, jak skończy się sprawa prowadzenia działalności gospodarczej przez prezesa największej partii Jarosława Kaczyńskiego.
Jeśli zaś chodzi o wynik w wyborach, to jak widać, nie kosztowało mnie to przegranej.
To wróćmy do pana planu na Radom.
Jeśli mowa o projektach wyjątkowo rozwojowych, warto wymienić Radomskie Centrum Kultury, gdzie już ruszyły przygotowania. Mamy świetną orkiestrę kameralną, a chcielibyśmy mieć najlepszą w Polsce orkiestrę kameralną. A do tego musi mieć komfort pracy i odpowiednią salę koncertową. Radomskie Centrum Kultury to także szansa dla naszej miejskiej biblioteki, a także rozwoju oferty kulturalnej dla dzieci, młodzieży i – co nie jest takie oczywiste – dla seniorów. Radom jest pokazywany jako wzór dobrej polityki senioralnej i nasze centrum wpisuje się w tę politykę.
Ale moja strategia dla miasta zakłada oprócz wielkich inwestycji także wiele mniejszych projektów, zapewniających skokowy wzrost jakości życia mieszkańców, co przekłada się na wzrost ich aktywności. Dlatego uruchomiłem chociażby projekt Radomskiego Programu Drogowego, czyli sukcesywnego utwardzania ulic gruntowych. Przez trzy lata za 26 mln zł udało się utwardzić prawie 150 ulic, a pozostało ich jeszcze dwa razy tyle. Dla nas to ważne, bo uważam, że jeśli przeciętny radomianin ma bezproblemowy dostęp do swojej nieruchomości, to nie tylko czuje, że realnie poprawia się jakość jego życia, ale też może swobodniej, bardziej aktywnie korzystać z usług miasta. Mamy też projekt mieszkań dla młodych i wiele innych oddziałujących na rozwój miasta.
A działania na rzecz pobudzenia aktywności gospodarczej?
W tym zakresie tworzymy m.in. nową dzielnicę przemysłową. Mamy rezerwuar 40 hektarów na terenie Wólki Klwateckiej. Chcemy ten teren uzbroić, zbudować węzeł komunikacyjny, wskazujemy tę lokalizację jako dobre miejsce na budowę siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Liczymy na pierwsze inwestycje firm już w 2021 r., ze szczególnym naciskiem na lepiej płatne miejsca pracy w sektorze zaawansowanych technologii.
Jak chciałby pan przywrócić dobrą markę Radomiowi? Bo dziś ma ono łatkę miasta z problemami, miasta w ruinie.
...Przeczytaj więcej o: lotnisko , PPL , radom
