Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Linie lotnicze i lotniska

Polskie lotniska obsłużą 50 milionów pasażerów?

nek 15-04-2019, ostatnia aktualizacja 15-04-2019 11:27
źródło: materiały prasowe
autor: Dariusz Kłosiński

W tym roku liczba pasażerów na polskich lotniskach może wzrosnąć nawet o 10,5 procent, do ponad 50 milionów - wynika z raportu sieci firm PwC „Prognozy dla rynku lotniczego 2019”

Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że ruch pasażerski na świecie w perspektywie najbliższych 20 lat będzie rozwijał się szybciej niż gospodarka światowa, osiągając wzrost na poziomie 4,4 procent średniorocznie - podaje PwC w komunikacie.

Liderami wzrostu w tym okresie będą rynki rozwijające się, głównie blisko- i dalekowschodnie, gdzie średnioroczny wzrost wyniesie 5,9 procent dla Bliskiego Wschodu oraz 5,5 procent dla Azji i Pacyfiku. W tym czasie rynek europejski zanotuje niższe tempo rozwoju niż globalnie, ze względu na mniejszą dynamikę PKB, która wyniesie 1,8 procent średniorocznie względem światowego wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Autorzy raportu podkreślają, że polski rynek lotniczy ma jeden z najwyższych potencjałów wzrostu w całej Europie. - W poprzednim roku liczba pasażerów w polskich portach lotniczych wzrosła aż o 15 procent i przekroczyła 45 milionów. Ze względu na prognozowane spowolnienie gospodarcze ten rok będzie nieco inny, ale w porównaniu z innymi rynkami Polska nadal będzie mogła pochwalić się dwucyfrowym wzrostem, który wyniesie około 10,5 procent, co oznaczałoby, że pokonamy kolejną granicę - 50 milionów osób obsłużonych na polskich lotniskach w ciągu 12 miesięcy - mówi partner PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki Michał Mazur, cytowany w komunikacie.

W 2018 roku duże wzrosty zanotowała większość lotnisk regionalnych, a największy - port lotniczy Poznań-Ławica, w którym liczba pasażerów wzrosła o 34 procent. Warszawskie lotnisko Okęcie w minionym orku urosło o 13 procent, zbliżając się niemal do 18 milionów obsłużonych pasażerów lotniczych.

Jak wynika z analizy PwC, polski rynek lotniczy wciąż jest mocno skoncentrowany pod względem udziałów poszczególnych przewoźników. Aż 77 procent zajmują trzy linie lotnicze: Ryanair, LOT i Wizz Air.

- Między innymi dzięki ekspansywnej polityce w minionym roku PLL LOT zdobył sporą część rynku, zbliżając się pod względem liczby pasażerów do dotychczasowego lidera, czyli Ryanaira. LOT odważnie wychodzi poza granice Polski, rozbudowując połączenia długo- i krótkoterminowe - mówi Grzegorz Urban, dyrektor w zespole ds. transportu i logistyki PwC.

Zdaniem ekspertów PwC budowę dużego hubu pod Warszawą uzasadnia między innymi dynamika wzrostu rynku oraz ograniczona przepustowość lotniska na Okęciu. Projekt CPK został już uwzględniony w nowej strategii rozwoju transportu i obecnie prowadzone są prace przygotowawcze w celu realizacji inwestycji.

- Na Centralny Port Komunikacyjny musimy patrzeć w znacznie szerszej perspektywie niż tylko ruch lotniczy i w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym. Obecnie w tej części naszego regionu istnieje nisza. CPK uwolni potencjał ruchu lotniczego, stając się jednym z istotnych międzynarodowych hubów komunikacyjnych. Dla sukcesu tego scenariusza niezwykle ważne będzie właściwe zaprojektowanie pozostałych komponentów, czyli transportu kolejowego i drogowego - mówi partner w PwC i liderka zespołu ds. finansowania projektów inwestycyjnych oraz sektora publicznego w Europie Środkowo-Wschodniej Agnieszka Gajewska.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  CPK , lotniska , PwC , raport

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common