Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Linie lotnicze i lotniska

Pękające skrzydła w Superjumbo. Nie będzie uziemienia A380

d.w. 11-07-2019, ostatnia aktualizacja 11-07-2019 10:50
źródło: Bloomberg

Po wykryciu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) pęknięć w skrzydłach najwcześniej wyprodukowanych A380, Airbus potwierdził możliwość wystąpienia takiego defektu i zalecił skontrolowanie 25 maszyn

Jak informuje europejskie konsorcjum, nie oznacza to jednak konieczności uziemienia tych samolotów, ponieważ pęknięcia nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Niemniej, jak utrzymuje EASA, muszą być naprawione, ponieważ grożą odpadnięciem fragmentu skrzydła.. Jednocześnie Airbus wyjaśnił, że i tak po 15-letniej eksploatacji taka kontrola powinna się odbyć, niezależnie od wykrycia defektu.

Dziewięć samolotów starszej generacji ma w swojej flocie największy operator Superjumbo, dubajska linia Emirates. Kontrole nie znalezły w nich żadnych defektów. Druga linia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Etihad z Abu Zabi, ma dziesięć A380, ale żaden z nich nie został zakwalifikowany do kontroli, ponieważ zostały wyprodukowane później.

Kontrola skrzydeł odbywa się z wykorzystaniem ultrasonografu. Airbus zalecił przewoźnikom, żeby jeśli wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości natychmiast to zgłosiły. Fabryka udzieli wskazówek, jak naprawić komponent. Wszystkie naprawy mogą zostać wykonane podczas rutynowych przeglądów maszyn i nie wymagają ich uziemienia. A380 składa się z czterech milionów części.

Zdaniem EASA niezbędna kontrola dotyczy wyłącznie maszyn wyprodukowanych w 2004 roku. Airbus miał już wcześniej problem z pękającymi skrzydłami w roku 2012. Wówczas doszło do uziemienia tych maszyn na dwa miesiące. W tej chwili wiadomo, że produkcja A380 zbliża się do końca po tym, jak Emirates, który nadal operuje ponad stu Superjumbo wycofał swoje zamówienia, zmieniając je na A350, rywala dreamlinera.

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common