Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Najnowsze

Biura Podróży

Traveldata: Końcówka lata na wysokim (cenowym) poziomie

Filip Frydrykiewicz 10-09-2019, ostatnia aktualizacja 10-09-2019 08:51

Ceny wycieczek na październik wzrosły rok do roku we wszystkich biurach podróży. Ale rozrzut podwyżek był ogromny - od 100 do 950 złotych – pokazało badanie Traveldaty

55 złotych podwyżki w ciągu jednego tygodnia to jedna z większych wartości w tym roku. A tyle wniosła różnica między średnią ceną wycieczki z biurem podróży w ostatnim tygodniu – odnotowuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Chodziło o wyjazdy na pierwszy tydzień października. W poprzednich tygodniach wzrost wynosił 13, 73, 54, 17 i 29 złotych.

Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej, w swoim cotygodniowym zestawieniu, zdecydowanie największy wzrost średniej* wystąpił w odniesieniu do wyjazdów na Maltę – średnio o 538 złotych. Znacznie mniejsze, choć również istotne zwyżki cen wycieczek wystąpiły w wypadku podróży do Marsa Alam, o 113 złotych, i Portugalii - o 106 złotych.

Z kolei największe spadki cen w ostatnim tygodniu Traveldata zauważyła w ofertach wycieczek na Kos, Fuerteventurę i do Tunezji kontynentalnej - odpowiednio o 52, 50 i 38 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

W minionym tygodniu najmocniej wzrosły średnie ceny wycieczek zaplanowanych na pierwszy tydzień października do Turcji i Egiptu – o 76 i 57 złotych. Tym razem wyraźnie mniejszy wzrost średnich cen odnotowano w wypadku wyjazdów do Grecji – o 20 złotych i był to zapewne skutek już relatywnie wysokiej bazy odniesienia. Stosunkowo niewiele i jednocześnie w podobnym stopniu jak przed tygodniem biura podniosły ceny na Wyspy Kanaryjskie – o 13 złotych.

Egipt, Turcja i Grecja – liderzy podwyżek

Traveldata porównała też średnie ceny z tego i zeszłego roku. Okazało się, że ta pierwsza była większa od tej z poprzedniego sezonu o 184 złote (przed tygodniem wzrost wyniósł 152 złote).

Jeśli porównać ceny paliwa, które było tańsze rok do roku o 8,4 procent (2,62 złotych za litr wobec 2,86 złotego przed rokiem), a także wziąć pod uwagę, że złoty osłabiony był w stosunku do swojej pozycji rok temu o 2 procent, to okaże się – pisze autor – że te dwa czynniki miały razem minimalny jedynie wpływa na koszty organizatorów wyjazdów. Traveldata oblicza go na maksymalnie 10.

Zdaniem eksperta również w najbliższych tygodniach wpływ ten pozostanie na podobnym poziomie, do czego powinny się przyczyniać nadal niższe niż przed rokiem ceny paliwa lotniczego. Ale „pewnym zagrożeniem dla tego scenariusza może być obserwowane zmienne ostatnio zachowanie się złotego. Wydaje się, że ewentualne osłabienie naszej waluty nie ma podstaw, jeśli nie liczyć niepokoju wywołanego oczekiwaniem na decyzję TSUE w sprawie kredytów denominowanych w szwajcarskich frankach, która jest spodziewana około 26 września".

Jeśli chodzi o poszczególne kierunki wyjazdów, to najbardziej w skali roku zdrożały Egipt, Turcja i Grecja. Odpowiednio były to sumy: 257, 251 i 196 złotych. Wyspy Kanaryjskie były droższe nominalnie mniej, bo o 129 złotych.

...
Poprzednia
1 2 3
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common