Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Promocja turystyczna

Promocja turystyczna

Praca marzeń na lato? Chorwacja zatrudni więcej obcokrajowców

Alicja Podskoczy 21-06-2019, ostatnia aktualizacja 21-06-2019 11:44
źródło: Flickr

Rząd Chorwacji ogłosił, że zwiększy w tym roku limit zezwoleń na pracę dla obcokrajowców w turystyce i budownictwie. Mogą skorzystać na tym Polacy

Chorwacja jest kolejnym europejskim krajem, który zmaga się w ostatnim czasie z deficytem siły roboczej. Sezon turystyczny za pasem, a rąk do pracy brakuje między innymi w restauracjach, barach i hotelach, ale też na budowach.

Zrozpaczeni pracodawcy zaapelowali w zeszłym tygodniu do rządu, by wydał zgodę na wpuszczenie większej liczby pracowników z zagranicy. Politycy podchodzili dotychczas opornie do otwierania granic dla emigrantów zarobkowych, obawiając się, że stracą na tym rodacy, którym trudniej będzie znaleźć pracę. Tym razem jednak rząd postanowili wysłuchać pracodawców i zdecydował się zwiększyć liczbę zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

- Naszym głównym celem jest zapewnienie zatrudnienia lokalnym społecznościom - podkreślił chorwacki minister pracy Marko Pavic, cytowany przez agencję Reuters. - Jednakże postanowiliśmy również zwiększyć o 2 tysiące liczbę zezwoleń dla zagranicznych pracowników w turystyce i o tysiąc w budownictwie.

Czytaj też: "Chorwacja z rekordowymi inwestycjami w turystyce".

Zapowiedział jednocześnie, że jeśli wciąż będzie istniało zapotrzebowanie na pracę w którejś z tych branż, liczba zezwoleń zostanie podniesiona o kolejny tysiąc. Wcześniej rząd zatwierdził ogólną liczbę zezwoleń dla obcokrajowców na 2019 rok na poziomie 65,1 tysiąca (na turystykę przypadało 15,6 tysiąca, a na budownictwo 17,8 tysiąca.). Był to duży wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy w sumie wydano około 38,7 tysiąca zezwoleń, ale jak widać niewystarczający.

Pomysł poparł premier Andrej Plenkovic, twierdząc, że dzięki temu tegoroczny sezon turystyczny powinien być bardzo udany. Turystyka odpowiada obecnie za blisko 20 procent PKB Chorwacji i główny zysk przynosi właśnie latem. Wprawdzie większość przyjeżdżających tam do pracy obcokrajowców jest spoza Unii Europejskiej, w tym z Bałkanów, Ukrainy i Azji, ale na zwiększenia liczby zezwoleń na pracę mogą skorzystać także Polacy. Średnie miesięczne zarobki w Chorwacji wyniosły w kwietniu 6424 kun, czyli około 3701 złotych. To mniej niż w Polsce, ale dodatkową zaletą są oczywiście piękne widoki, słoneczne kurorty i czyste morze.

Zobacz też: "Chorwacja podnosi podatek turystyczny".

Przeczytaj więcej o:  Chorwacja , praca

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common