Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Promocja turystyczna

Promocja turystyczna

Świat docenił polski zabytek

Krzysztof Kowalski 09-07-2019, ostatnia aktualizacja 09-07-2019 18:31
Prehistoryczna kopalnia została odkryta w 1922 roku
Prehistoryczna kopalnia została odkryta w 1922 roku
źródło: shutterstock

UNESCO wpisało zespół prehistorycznych 
kopalni krzemienia koło Ostrowca Świętokrzyskiego na listę światowego dziedzictwa.

Poza samymi Krzemionkami są to kopalnie Borownia i Korycizna oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec koło Ćmielowa. Obszar ten, pod nazwą „Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego", Polska zgłosiła do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO na początku 2018 roku. Jest to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych w Polsce i na świecie.

Prehistoryczny region górniczy jest położony na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w powiatach ostrowieckim i opatowskim, na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Obszar o powierzchni 349,2 ha złożony jest z czterech części: głównego pola górniczego w Krzemionkach, dwóch mniejszych pól górniczych Borownia i Korycizna, położonych w tej samej strukturze geologicznej, oraz stałej osady górników prehistorycznych w Gawrońcu – jej mieszkańcy dokonywali obróbki otrzymywanego z kopalni materiału, który następnie jako narzędzia – głównie pięknie polerowane siekiery – służył wymianie handlowej, rozchodząc się w promieniu kilkuset kilometrów.

Kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu, funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e. W Krzemionkach zlokalizowano około 4000 szybów połączonych siecią chodników; szyby mają do 9 metrów głębokości.

W Krzemionkach bardzo dobrze zachowała się podziemna architektura – wyrobiska oraz chodniki, którymi poruszali się górnicy, oraz krajobraz na powierzchni – w dalszym ciągu można obserwować leje poszybowe, dawne wejścia do kopalń otoczone fałdami gruzu wapiennego.

Można też zobaczyć – w przeciwieństwie do innych tego rodzaju obiektów archeologicznych w Europie – różne typy kopalń: od najpłytszych jamowych przez niszowe po głębokie filarowo-komorowe i komorowe.

Przeczytaj więcej o:  krzemień pasiastyKrzemionki , unesco

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common