Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Promocja turystyczna

Promocja turystyczna

Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich. Gigantyczne kary

ula 07-08-2019, ostatnia aktualizacja 07-08-2019 12:12

Władze Rzymu zdecydowały, że turyści nie będą mogli siadać na słynnych Schodach Hiszpańskich. Kara za złamanie nowego przepisu wynosić będzie od 250 do 400 euro

Już teraz na słynnych schodach nie można jeść i pić, czyli piknikować. Jednak codziennie na jednych z najsłynniejszych schodów świata siada i robi sobie zdjęcie tysiące turystów. W sezonie turystycznym jest tam wiecznie tłok.

Wprowadzenie zakazu siadania to wynik zaostrzenia regulaminu straży miejskiej w dziedzinie ochrony zabytków i walki z zachowaniem uważanym za brak szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa stolicy Włoch.

Schody Hiszpańskie, czyli Scalinata di Trinita dei Monti znajdują się na placu Hiszpańskim i liczą w sumie 174 stopni. Zostały zbudowane w latach 1723–1725, a zaprojektowali je rzymscy architekci Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (łódeczka) wykonana w 1623 r. przez Pietra Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem. Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce w Boże Narodzenie w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.

Za siadanie na słynnych schodach straż miejska będzie wręczać mandaty w wysokości 250 euro. Mandat w wysokości 400 euro przewidziano za brudzenie i niszczenie schodów, których gruntowna renowację i czyszczenie zakończono w 2016 roku. Renowacja kosztowała 1,5 mln euro i była sfinansowana przez znaną firmę jubilerską Bulgari. Przed renowacją schody były obtłuczone, zniszczone i pobrudzone kawą, winem, gumą do żucia.

Podobną surową ochroną objęto wcześniej rzymskie fontanny. Nie wolno na nich siadać, wspinać się i kąpać. Nie wolno też w ich pobliżu piknikować. Straż miejska wyłapuje wszystkich niesfornych turystów. W czerwcu mandat za kąpiel w fontannie Barcaccia na placu Hiszpańskim dostał turysta z Ukrainy, a siedem osób zostało ukaranych za kąpiel w fontannie przy Ołtarzu Ojczyzny na placu Weneckim. Słynną Fontanna Di Trevi straż miejska czasowo odgradza przed tłumem napierających turystów.

Podobne przepisy wprowadziły inne miasta we Włoszech, o czym przekonali się niemieccy turyści, którzy postanowili na schodach prowadzących na most Rialto w Wenecji zaparzyć sobie kawę na kuchence turystycznej. Musieli zapłacić mandat w wysokości 950 euro i natychmiast opuścić miasto.

Przeczytaj więcej o:  fontanna di trevi , Rzym , schody hiszpańskie , turystyka

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common