Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Obyczaje

Obyczaje

Na urlopie uważaj, komu i kiedy przekazujesz swoje dane

Mateusz Rzemek 04-07-2019, ostatnia aktualizacja 04-07-2019 10:34
źródło: Adobe Stock

Obsługa hotelu, wypożyczalni sprzętu czy animatorzy mogą spisać imię i nazwisko klienta oraz numer jego dowodu czy paszportu. Nie powinni go kserować, a już na pewno chować do szuflady jako zabezpieczenie na czas wykonywania usługi

W czasie wypoczynku w Polsce czy w innych państwach Unii Europejskiej bardzo pomocne mogą się okazać unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. RODO obowiązuje w całej UE jednakowo. Przepisy te nakazują przedsiębiorcom gromadzić dane osobowe swoich klientów oszczędnie, w zakresie niezbędnym do wykonania usługi. Chodzi o to, by dane klientów, które mogą przecież zostać wykradzione od takiego przedsiębiorcy i posłużyć do wzięcia pożyczki na cudzy koszt, nie miały szans trafić w niepowołane ręce.

Czytaj także: "RODO w hotelu, czyli ochrona danych osobowych na wakacjach".

- W praktyce klienci wypożyczalni kajaków czy rowerów nie powinni się godzić na kopiowanie ich dokumentów ani tym bardziej na zostawianie ich w zastaw na czas wypożyczenia sprzętu sportowego czy turystycznego w czasie wakacji - tłumaczy adwokat, ekspert w obszarze ochrony danych osobowych w kancelarii DZP Michał Kluska. - Polscy mali przedsiębiorcy po zmianie przepisów ograniczyli gromadzenie danych osobowych swoich klientów, ale w dalszym ciągu należy na to zwracać uwagę nie tylko w czasie wakacji w kraju, ale też poza jego granicami. Tylko świadomi klienci mogą wymusić na przedsiębiorcach właściwe zachowania - dodaje adwokat.

Z informacji podanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych wynika, że nie należy się godzić na kopiowanie dokumentów nawet wtedy, gdy przedsiębiorca tłumaczy, że jest mu to potrzebne do ochrony ewentualnych roszczeń o naprawienie szkód powstałych w czasie wypożyczenia sprzętu. Dotyczy to nie tylko wypożyczalni sprzętu turystycznego, ale także informacji zostawianych przez klientów w recepcji hotelowej czy przy wynajmie wakacyjnego apartamentu. W takiej sytuacji wystarczy umowa, do której zostaną wpisane podstawowe dane klienta. Na zakończenie ma on prawo żądać zniszczenia czy wydania mu dokumentu, w którym zostały zapisane te dane.

UODO ostrzega, że do niepotrzebnego i ryzykownego przekazania danych może dojść także podczas wielu innych wakacyjnych aktywności. Może się to wydarzyć podczas zapisywania się na wakacyjny festiwal w letnim kurorcie, a także przy okazji podejmowania zatrudnienia przez młode osoby korzystające z przerwy w nauce. Bywa, że wśród prawdziwych ogłoszeń oferujących zatrudnienie zdarzają się i takie, których jedynym celem jest wyłudzenie danych osobowych. Ich autorzy podsyłają e-mailem obszerne formularze do wypełnienia, licząc na pozyskanie jak największej ilości informacji o takiej osobie. Tymczasem polski pracodawca uprawniony jest do uzyskiwania tylko takich danych jak: imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Przeczytaj więcej o:  dane osobowe , rodo

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common