Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Obyczaje

Obyczaje

Jak Polacy podróżują po Polsce?

nek 24-07-2019, ostatnia aktualizacja 24-07-2019 14:03
źródło: AdobeStock

Większość Polaków podróżuje po kraju do pięciu razy w roku. Wolą zwiedzanie miast od wylegiwania się na plaży, ale najbardziej lubią wędrówki po górach - wynika z badania przeprowadzonego przez portal Triverna.pl

Portal Triverna.pl oferujący zniżki na pobyty w hotelach w Polsce i za granicą zebrał informacje od ponad 1,3 tysiąca respondentów w różnym wieku na temat podróży krajowych.

98 procent ankietowanych twierdzi, że warto podróżować po Polsce, bo „to piękny i różnorodny kraj", „ma wyjątkowe krajobrazy", „dużo tu atrakcji i zabytków", „dobrze znać swój kraj". 2 procent uważa, że nie warto, bo „jest drogo", „woli wyjechać za granicę", „pogoda jest niepewna", „wszędzie jest tak samo".

Z ankiety wynika, że siedmiu na dziesięciu turystów podróżuje, żeby zobaczyć nowe miejsca albo wypocząć. Prawie dwa razy mniej odwiedza rodzinę lub znajomych. Prawie co trzeci badany wiąże swoje podróże z rozwijaniem zainteresowań i hobby, a co ósmy jako główny cel wyjazdu wskazuje obowiązki służbowe.

Źródło: Triverna.pl

53 procent badanych podróżuje do pięciu razy w roku, 27 procent - od pięciu do dziesięciu razy, 12 procent - od dziesięciu do 20 razy, a 8 procent - nawet ponad 20 razy. 66 procent turystów decyduje się na krótkie, weekendowe wyjazdy, 28 procent spędza w podróży tydzień, a tylko jeden procent wyjeżdża na dłużej niż dwa tygodnie.

Turyści najchętniej podróżują w lipcu (26 procent) i sierpniu (23 procent), dość chętnie także w maju i we wrześniu (odpowiednio 12 i 13 procent). Najmniej Polaków (1 procent) pakuje walizki w styczniu.

Czytaj też: "Więcej turystów planuje wakacje w Polsce".

Najczęściej wybieranym kierunkiem są polskie góry: Tatry, Bieszczady i Karkonosze - wskazało je aż 72 procent ankietowanych. Ponad połowa woli zwiedzanie miast, głównie Krakowa, Wrocławia i Gdańska. Co ciekawe, ten rodzaj turystyki wygrywa z wypoczynkiem na nadbałtyckich plażach - nadmorskie miejscowości z Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Helem i Kołobrzegiem na czele zajęły dopiero trzecie miejsce na liście najpopularniejszych kierunków krajowych. Tuż za nimi uplasowały się jeziora i wsie.

37 procent ankietowanych podróżuje po Polsce z partnerem, 26 procent z rodziną, a 22 procent ze znajomymi. Na samotne wojaże wyrusza tylko co siódmy badany. Na wyjazdach Polacy wolą oszczędzać czas, a nie środowisko - stwierdzają autorzy raportu. Aż sześciu na dziesięciu badanych podróżuje po kraju samochodem, ponad dwa razy mniej wybiera bardziej ekologiczny pociąg.

Prawie co trzeci turysta wynajmuje prywatną kwaterę lub pokój gościnny. Co piąty śpi w hotelu, a przy jego wyborze zwraca uwagę na takie udogodnienia jak wygodne łóżko czy telewizor w pokoju, wyżywienie, dostęp do internetu i parking. Co ciekawe, są one ważniejsze od lokalizacji, a nawet od ceny. Co szósty badany szuka noclegu w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych, a co ósmy sypia u rodziny lub znajomych.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  podróże krajowe , Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common