Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Obyczaje

Obyczaje

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Małgorzata Stuch 01-08-2019, ostatnia aktualizacja 01-08-2019 07:46
źródło: Adobe Stock

Wraca temat biletu do miasta, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby, chcąc zwiedzić atrakcyjne turystycznie miasta. Takim na pewno jest Kraków, odwiedzany co roku przez miliony gości

Radna Krakowa Małgorzata Jantos, orędowniczka jak najszybszego wprowadzenia biletu, powołuje się na przykłady innych miast, w większości z zagranicy, które także są licznie odwiedzane i taki bilet wprowadziły.

Za dużo turystów

- Włoski parlament zatwierdził dodatkowy podatek od wstępu do Wenecji, którą odwiedza ponad 20 milionów ludzi rocznie. Podatek płaciliby turyści jednodniowi i ma on wynosić od 2,5 do 10 euro w zależności od pory roku - twierdzi Małgorzata Jantos,. Podkreśla, że Kraków w ubiegłym roku odwiedziło ponad 13 mln turystów i taki bilet jest także potrzebny. Podobnie potrzebny będzie innym ośrodkom, w których szybko rośnie liczba odwiedzających.

Czytaj także: "Kraków wspiera odpowiedzialną turystykę".

Zdaniem Jantos duża liczba turystów w stolicy Małopolski ma swoje plusy, ale i sporo minusów. - Można się cieszyć, że odwiedzających jest mnóstwo, bo wiadomo, że turystyka jest biznesem napędzającym rozwój i bogacenie się miasta. Ale jest też tak, że w którymś momencie liczba turystów zaczyna osiągać stan krytyczny i może zagrażać normalnemu funkcjonowaniu mieszkańców. Dlatego trzeba pomyśleć, co zrobić, by ten ruch wyhamować, a przy okazji, by miasto skorzystało na tak olbrzymim zainteresowaniu - dowodzi. Takim hamulcem mógłby okazać się bilet wstępu do Krakowa, kosztujący 1 euro. Miasto miałby z takiego biletu dodatkowe korzyści, bo pieniądze z podatku dla turystów mogłyby zostać przekazane na przykład na bezpłatną komunikację.

Opodatkować przyjezdnych

Proponowane rozwiązanie to kolejne już w Krakowie podejście do opodatkowania turystów. Ich szybko rosnąca liczba staje się dla krakowian uciążliwa i budzi coraz bardziej negatywne emocje. Coraz częściej mówi się o zadeptywaniu miasta, o hałasie, wyludnianiu z mieszkańców centrum, które opanowane jest przez lokale, nocne kluby i aparthotele pod turystów. Coraz więcej jest też interwencji związanych z ekscesami, jakie urządzają przyjezdni i problemów, jakie sprawiają.

Zobacz też: "Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy".

W odpowiedzi na zarzuty mieszkańców, że turyści coraz bardziej przeszkadzają w normalnym życiu, a miasto nic z tym nie robi - w krakowskim magistracie powstała propozycja dotycząca podatku turystycznego. Takie opodatkowanie stało się możliwe po nowelizacji obowiązujących aktów prawnych, które usankcjonowały powstanie podatków lokalnych.

- Wtedy, dwa lata temu chodziło o opłatę turystyczną, która nie byłaby w żaden sposób związana z walorami klimatu, jak to było na przykład z opłatą klimatyczną, której pobierania zaprzestano w naszym mieście. To miała być opłata związana z walorami historycznymi Krakowa - tłumaczy zastępca dyrektora Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Gądek.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  kraków , opłata turystyczna , podatek turystyczny

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common